Testování na školách po třech kolech končí | Události247.cz

Ministr Vojtěch se vyjádřil k testování dětí ve školách. Konečně dobrá zpráva pro rodiče

Po nástupu do škol prošli žáci a studenti třemi koly testování. Výsledky naznačují, že ho nejspíše již nebude nutné opakovat.

i Zdroj fotografie: Facebook / Adam Vojtěch
                   

Děti a studenti se nejspíše zbaví otravného testování na covid-19. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Školáci procházejí třemi vlnami testování a výsledky z prvních dvou kol nenaznačují, že by onemocnění bylo na školách nějakým závažným problémem. Odhaleno bylo kolem dvou stovek nakažených, poslední kolo se koná 9. září.
Bylo nutné zmapovat situaci po prázdninách

Podle ministra Vojtěcha je mimořádné opatření nařizující testy platné do 10. září. Protože testy zatím nenaznačují nějaký zásadní problém, jeho platnost uplyne a v testování se dále pokračovat nebude. Ministerstva školství a zdravotnictví vždy tvrdila, že snahou je získat přehled o situaci po letních prázdninách a letních dovolených. Pokud by tři kola nenaznačovala nějaké zásadní problémy, měla by skončit.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

S názorem, že opakování testů není nutné, souhlasí i bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. I podle jeho názoru nejsou výsledky, které jsou navíc poté potvrzené PCR testy, nijak vysoké. Proto není nutné testovat. Jiná situace by mohla nastat v případě, že by se v Česku rozjela další vlna epidemie, která by se šířila i na školách. Žáci a studenti by mohli být těmi, mezi nimiž se virus šíří a kdo jej roznáší dále domů.

Na chodbách respirátory zůstanou

I ministr možnost testování někdy v budoucnu nevyloučil. Dodal, že ačkoli testy končí, na školách zůstává povinnost nošení respirátorů na chodbách a v šatnách. Opatření má zabránit hromadnému zavírání škol. Pokud se ve škole objeví nějaký pozitivní školák, budou muset do karantény jeho spolužáci, případně ti, se kterými se setkával. V případě nenošení respirátorů by hrozilo uzavření celé škole, čemuž chce vláda zabránit.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Vojtěch se také tvrdě vymezil proti Prymulovi kvůli jeho slovům o zbytečných mrtvých. Prymula tvrdí, že v Česku na covid-19 zbytečně umřelo okolo 15 tisíc lidí. Odvozuje to z údajů o počtu úmrtí v podobně velkých vyspělých zemích, kde platila přísnější protikoronavirová opatření. Kritizoval třeba rozvolnění před Vánocemi. Podle Vojtěcha není korektní vystřelit nějaké číslo. Připustil chyby, ale na ministerstvu zdravotnictví prý všichni dělali maximum.

Zdroj: Adam Vojtěch pro CNN Prima News, ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 319 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím