Těstoviny prodávané v Horoměřicích měly menší hmotnost, než jaká byla uvedena na obalu

Těstoviny mají v kuchyni široké využití. Dají se použít na saláty, jako hlavní jídlo, případně jako příloha. Někdy ale mohou být zákazníci zklamáni.

i Zdroj fotografie: Ssu / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Před pár dny Události247 upozornily na balenou mozzarellu, která však měla jinou gramáž, než jakou výrobce uváděl na obalu. V Albertu na Praze 6 se kontroloři zaměřili na to, jestli má balení sýru mozzarella skutečně takovou hmotnost, jakou výrobce uvádí. Ukázalo se, že tradiční italský sýr byl opravdu lehčí. Nyní zjistila Státní zemědělská a potravinářské inspekce (SZPI) podobné pochybení i u balení těstovin. Inspekce o tom informovala na svém webu Potraviny na pranýři.

Zákazníci dostali menší množství, než za které si zaplatili

Inspektoři SZPI se nyní zaměřili na rýžové nudle krájené chlazené o váze 900 gramů od výrobce Shin s.r.o. v Horoměřicích. Při kontrole bylo zjištěno, že v sáčku byla menší gramáž těstovin, než výrobce uváděl na obalu, informoval zmíněný web Potraviny na pranýři.

iZdroj fotografie: SZPI
SZPI pravidelně informuje nejenom o kvalitě potravin, ale i o dodržování hygienických standardů v restauračních zařízeních

To mě teda nikdy nenapadlo, že když si koupím něco, co je zabalené a navážené, tak to nebude odpovídat danému množství. Kdo ví, o kolik nás takto výrobci a prodejci za celé roky připravili,“ řekla Událostem247 Markéta Ochvátalová z Maloměřic. Výrobci však nemusí klamat zákazníky jen ohledně gramáže svých produktů. Nedávno se řešil také případ těstovin Panzani. Psal o tom web dTest.

V minulosti se objevily závažnější případy

Firma Panzani na francouzském trhu nabízí běžné sušené těstoviny s označením, které v zákaznicích evokuje představu čerstvých těstovin. Jde však o klamavou praktiku, za kterou spotřebitelská organizace podala stížnost u příslušných orgánů, píše dále dTest. Na obalech nové řady značky Panzani, která zahrnuje tagliatelle, gansette a farfalle, jsou totiž největšími písmeny uvedena slova „čerstvé těsto“ (pâte fraîche). Až po přečtení menšího písma zákazník zjistí, že jde o suché těstoviny. 

iZdroj fotografie: Abraham / Creative Commons / CC-BY-SA
V minulosti se v Česku objevilo hned několik případů závadných těstovin

Při nákupu těstovin mohli zákazníci v minulosti narazit i na závadné výrobky. Například těstoviny se sýrem, které se před dvěma roky prodávaly v Globusu, krom toho, že byly plesnivé, tak po uvaření i nepříjemně zapáchaly, informovaly Potraviny na pranýři. Před několika lety se objevil i závažnější případ, konkrétně v teplickém koloniálu na adrese Lounská 1053/26. Ve všech hodnocených baleních výrobku se totiž vyskytovali škůdci ve všech vývojových stádiích, napsaly dále Potraviny na pranýři.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články