Tisíce Čechů trpí postcovidovým syndromem. Na neschopenku nemají nárok, na podporu taky ne

Omezení plicní funkce, zjizvení plic nebo embolie. To jsou dlouhodobé následky, jež trápí některé pacienty, kteří prodělali covid.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Diagnózu postcovidového syndromu si podle CNN Prima News od začátku pandemie v Česku vyslechly desetitisíce lidí. I několik měsíců po prodělání covidu je trápí dušnost, nepřekonatelná únava, nespavost nebo porucha paměti. Problémem je, že se nemohou vrátit do práce a většinou ani nemají nárok na nějakou podporu od státu, píše o tom CNN Prima News.

Jak požádat o pomoc

Postcovidový syndrom potrápil například i zpěvačku Hanu Zagorovou, připomíná TN. Lidé při něm často popisují únavu, nesoustředění, zadýchávání, bolesti hlavy nebo svalů, potíže se spánkem, pamětí, smyslovým vnímáním nebo takzvanou mozkovou mlhu, píše o tom Český rozhlas. Pacienti s těmito problémy často nemohou vykonávat svou práci. Někdy však podle Českého rozhlasu nemají ani nárok na podporu od státu. Musí požádat buď o invalidní důchod, nebo o prodloužení podpůrčí doby, píše CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Úřední razítko

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta Událostem247 řekl, jak se dá uvedená problematika řešit. „V resortu práce a sociálních věcí mohou pacienti požádat o různé dávky sociálního zabezpečení podle projevů syndromu a jejich tíže tak, jako mají nárok osoby s jiným typem postižení. V případě dlouhodobého trvání a poklesu pracovní schopnosti by mohl vzniknout nárok na invalidní důchod a při omezení schopnosti zvládat základní životní potřeby by mohl vzniknout nárok na příspěvek na péči,“ vysvětlil pro Události247.

Pacienti se mohou vyléčit

Podle lékařů je v České republice minimálně 50 tisíc lidí, které postcovidový syndrom trápí, uvádí TN. U většiny z nich příznaky odezní zhruba do jednoho roku. Jak píše Český rozhlas, lidé s postcovidovým syndromem mají negativní testy a nejsou nakažliví. Setkávají se tak někdy s nepochopením okolí i lékařů. Přijetí by ale měli najít v postcovidových ambulancích, které vedou většinou plicní lékaři, dodává Český rozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Test covid-19

Pozitivní výsledky mají například v Rehabilitační nemocnici Beroun. Zájemci tam mohou docházet na speciální cvičení, která mají za cíl je zdravotních obtíží zbavit. Pokud má pacient lehčí průběh onemocnění, bývá to většinou únava, snížená kondice, bolesti hlavy nebo svalů, tak může rehabilitovat ambulantní formou a lékaři se snaží o zvýšení jeho kondice. Problémů dokážou zbavit i pacienty po závažnějším průběhu covidu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články