Třicátníci napojení k ventilátoru, Covid je agresivnější

Nedávno vyšlo najevo, že novou nejohroženější skupinou se stávají osoby starší padesáti let, nyní končí připojeni k ventilátorům i třicátníci.
i Zdroj fotografie: unsplash.com
                   

Když začal koronavirus řádit v České republice, byly nejvíce chráněnou skupinou osob osmdesátníci spolu s osobami staršími 70 let. Nedávno je na pomyslné první příčce nejohroženější kategorie občanů vystřídali padesátníci. Po posledních informacích, které se dostávají na veřejnost se začali bát už i mladší ročníky, covid začíná být agresivnější už i na lidi starší 30 let.
Každý desátý má pod 50 let

Zdravotníci z uzavřených okresů podle jejich slov nestíhají léčit všechny, nejvíce péče se tak věnuje těm nejzávažnějším případům. Bohužel připojeni k plicnímu ventilátoru končí stále mladší lidé, podle dostupných informací je desetina takto hospitalizovaných mladší 50 let. Lékaři tvrdí, že během první vlny si těžký průběh nemoci prodělalo minimum pacientů, nyní čísla rostou.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Nejmladší pacient s ventilátorem v Brně má 19 let.

Brněnská nemocnice u svaté Anny zaznamenala také případ muže ve věku 29 let, který je připojen na plicní ventilátor. Nejmladšímu pacientovi s nemocí covid-19 hospitalizovanému na jednotce intenzivní péče je pak 25 let. To je podle zdravotníků obrovský rozdíl mezi současným stavem a první vlnou koronaviru, během níž byli v nemocnicích léčeni převážně senioři a mladí lidé se léčili doma.
Covid už není jen pro staré

Během řádění první vlny koronaviru se mluvilo především o ochraně starých, vážně nemocných či jinak oslabených osob. Nejvíce ve byli ve stresu senioři, osoby s kardiovaskulatorem, cukrovkáři a jinak vážně nemocní. Covid se stává v posledních měsících agresivnější a zákeřnější, nyní těžce napadá organismus mladých a často i zdravých lidí, což bylo v loňském roce něco nepředstavitelného.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Dříve byly na JIP převážně senioři a jen ojediněle. Dnes je situace zcela jiná.

Postupné snižování věku těžce nemocných zaznamenávají prakticky všechny nemocnice, které o covid-pozitivní pacienty pečují. Jičínská nemocnice například hlásí 14 pacientů, z nichž ani jeden není starší 70 let, Thomayerova nemocnice hospitalizuje 14 osob mladších 50 let, evidují také častěji lidi blízko 40 roku života, jejichž poměr vůči pacientům starším se stále zvyšuje.

93 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 225 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě