Turistická sezona se pomalu rozbíhá. Památky otevřou pouze ve vybraných krajích

Loni byl touto dobou v České republice začátek turistické sezóny. Letos je to ovšem kvůli pandemii jiné, vláda lidi vypustí jen v určitých místech.
i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Počty nakažených covidem-19 už pár týdnů klesají a vláda proto rozhodla, že se mohou od pondělí 3. května otevřít muzea, galerie a další památky. Zatím ovšem jen ve třech krajích, v nichž jsou počty nových případů koronaviru na sto tisíc obyvatel za týden nejnižší. Týká se to Královéhradeckého, Plzeňského a Karlovarského kraje.

Památky se budou otevírat podle vládních balíčků

Platit však budou i nadále bezpečnostní opatření: to znamená zákaz skupinových prohlídek a uvnitř pouze jeden člověk na 15 metrů čtverečních. V krajích, ve kterých nebudou počty nově nakažených překračovat sto osob na 100 000 obyvatel, by se od 3. května mohla otevřít také muzea, galerie a památky. Stále však bude platit, že se nebudou smět konat skupinové prohlídky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Spolu s muzei byste se mohli těšit i na otevření hradů a zámků.

Vyplývá to z nové tabulky, kterou pro rozvolňování připravila vláda. Skládá se ze šesti balíčků, v nichž jsou uvedeny oblasti, kde by se mohlo postupně rozvolňovat. Rozhodující bude i nadále počet nakažených a vláda bude dle aktuálních čísel upřesňovat výsledky vždy v pondělí, a ve čtvrtek je pak ještě potvrdí. Galerie, muzea a památky jsou ve druhém ze šesti balíčků.

Vstup do vnitřních prostor jen za přísných podmínek

Třetí balíček žádné kulturní instituce neobsahuje, zatímco čtvrtý zahrnuje otevření divadel a koncertů venku. Bude tedy možné s přísnými opatřeními opět navštěvovat hrady, zámky, zahrádky restaurací, hotely a penziony, ovšem pouze s negativním testem na koronavirus nebo potvrzením o očkování. S testem bude také možné navštívit vnitřní divadla, koncerty, kina nebo interiéry restaurací.

iZdroj fotografie: Unsplash

Mohly by se otevřít i restaurace a hospody, takže si možná již brzy sednete k točenému pivu na oběd.

Muzea, galerie a další kulturní instituce jsou kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru uzavřeny od 27. prosince 2020 a divadla a kina jsou mimo provoz ještě o něco déle. Od 12. dubna se však mohly otevřít alespoň venkovní expozice a třeba zahrady a parky, které jsou spojené s památkami.

Zdroj: MZČR

68 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 257 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň