V zahraničí vyhodili přes stovku seniorů z domova důchodců. Místo nich tam budou bydlet uprchlíci

Příbuzní klientů berlínského domova protestují. Důvodem je podle nich to, že ubytovávání uprchlíků je díky veřejným dotacím mnohem lukrativnější než péče o seniory.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Alarmující informaci, převzatou z německého webu Focus, zveřejnil na svém Twitterovém účtu bývalý radní Jihomoravského kraje Vít Bláha. Komentuje zprávy o bezprecedentním počínání provozovatelů berlínského domova pro seniory „Wohnen & Pflege Schillerpark“. Celkem 110 klientů Diakonie jej bude muset v brzké době opustit. „Plakali, drželi se vozíků, nechtěli domov opustit, jeden ze šoku zemřel. Uprchlíci jsou mnohem výnosnější,“ píše Bláha na sociální síti.

Rodiny postižených klientů jsou v šoku

Článek Focusu totiž uvádí také pravděpodobný motiv. Stálí obyvatelé Wohnen & Pflege Schillerparku musejí odejít proto, aby tento domov pro seniory mohl nadále fungovat jako víceméně uprchlický tábor. „Toto se děje dnes, v Berlíně: 110 seniorů, kteří si mysleli, že našli svou poslední střechu, je ve skutečnosti vyhozeno. Na jejich místo dosadí protestantská organizace uprchlíky,“ píše francouzský web Resistance Republicaine.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V ČR se uprchlíci už tolik „nevyplácejí“

Nájemní smlouva měla dle Focusu trvat do roku 2031. Místo ní se dnes zmiňuje nová dohoda. V ní se provozovatelé pečovatelských domů a pronajímatelé koncem roku 2021 dohodli na „využívání budovy“ do konce roku 2024. Protestantská církev poukazuje na nápadnou časovou shodu. Příbuzní seniorů jsou zděšení, píše Focus. Údajně už hledají jiné ubytování a snaží se své otce a matky uklidnit, dodává Focus.

V ČR nepřichází v úvahu

Jedenasedmdesátiletá Alena Panáčková z Ostravy nemohla zprvu takové informaci ani uvěřit. „Přišla s tím neteř, úplně jsem se zhrozila. Ani teď nemůžu pochopit, že je to pravda! Já ještě na nucený odchod do nějakého starobního zařízení pomýšlet nemusím. Ale co až jednou? Kdo z nás si může být jistý, že to na něj taky jednou nečeká? Snad u nás něco takového nikdy nepřipustí,“ uzavírá seniorka pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Případ otřásl Německem, Francií i Českem

Jak Události247 ujistil ředitel Charity ČR Lukáš Curylo, čeští senioři se v žádném případě podobných překvapení obávat nemusejí. „S ničím podobným jsem se v životě nesetkal. Ani to není možné, každý příjemce veřejných financí má nějaký závazek. Tento je poskytovat sociální služby. Porušení je zralé na vrácení dotací. A navíc, že by se uprchlíci, více vypláceli? U nás dnes už určitě ne. V rámci Lex Ukrajina, který nastal,“ uzavírá Curylo pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále