Už brzy by mohly otevírat služby, obchody i zahrádky restaurací, a děti budou mít rotační výuku

Koncem dubna by mohly znovu začít otevírat provozovny služeb, obchody nebo zahrádky restaurací, řekl to vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Harmonogram rozvolňování má ale podle něj ještě určit ministerstvo zdravotnictví. Hamáček také potvrdil, že vláda už nebude žádat prodloužení nouzového stavu, na který se váže většina vládních opatření proti šíření covidu-19.
Přísná omezení pomohla zpomalit šíření viru

Od pondělí 12. dubna tak přestane platit omezení cest mezi okresy a zákaz nočního vycházení. Premiér Andrej Babiš už dříve řekl, že se nebude znovu prodlužovat nouzový stav, který trvá nepřetržitě od loňského 5. října do 11. dubna. Dosavadní přísná opatření podle Hamáčka pomohla omezit šíření nákazy. Zároveň obvinil opozici z tlaků na neřízené rozvolňování omezení.

iZdroj fotografie: Unsplash

Obviňuje i hnutí ANO, koaličního partnera ČSSD, že jeho představitelé bránili třeba větším omezením v průmyslu. „Že si vláda na továrny netroufla, to je pravda. Měli jsme o tom velké diskuse, ČSSD podporovala omezení průmyslu. Hnutí ANO jsme donutili aspoň k testování ve firmách,“ řekl Hamáček.
iZdroj fotografie: Pixabay

Rotační výuka bude až do konce školního roku

Představitelé ANO a ČSSD mají rozdílné názory i na plán na návrat dětí do škol, který projedná vláda. Ministerstva školství a zdravotnictví oznámila, že od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně a předškoláci. Na prvním stupni ZŠ bude tzv. rotační výuka, tedy po týdnu se děti budou střídat doma a ve škole. Premiér Babiš se však minulý týden nechal slyšet, že nechápe, proč se do škol a školek vrátí jen část dětí a proč má být rotační výuka zavedena.

iZdroj fotografie: Unsplash

Hamáček ale plán hájí. „Odborníci říkají, že když to pustíme úplně, epidemii neubrzdíme. Rotační princip je základ nějakého udržitelného otevírání škol,“ řekl. Na rotační výuce trvá i ministr školství Robert Plaga. Díky rotacím je podle něj snížení epidemického rizika velmi významné. Rotovat bude při nástupu do základních škol také druhý stupeň.

87 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 276 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě