V Česku se objevila život ohrožující zvířata. Jejich počet navíc není známý

Vlci patří do řádu šelem a myšlenka na setkání s nimi ve volné přírodě může leckoho vyděsit.

i Zdroj fotografie: עמוס חכמון / Creative Commons / CC BY
                   

V Krkonoších se trvale usadili vlci. Pro lidi můžou teoreticky představovat nebezpečí. Zatím vše nasvědčuje tomu, že se jedná o dvě smečky, psal o tom web TN. Jedna loví na polské a druhá na české straně hranice. Tam jsou v poslední době vidět vlci v okolí Harrachova až po Žacléř. Podle ochranářů se však v drtivé většině živí divokou zvěří.

Vlci k nám přišli z Polska

Pobytové stopy nacházíme po celých Krkonoších. Jsme si jistí jednou smečkou na polské straně hor. Je dost pravděpodobné, že druhou máme usazenou na české straně Krkonoš. Kolik vlků v Krkonoších je, nelze zatím odhadnout,“ cituje web Aktuálně mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného. Vlci se do Krkonoš rozšířili zřejmě z polsko-německého pomezí.

Frekvence výskytu vlků na české straně Krkonoš neustále roste. Zřejmě jde o jedince ze smečky, která se léta vyskytuje na polské straně hor,“ uvedl pro Události247 odborník na vlky Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity v Brně. To, že se vlci do Krkonoš rozšířili zřejmě z polsko-německého pomezí, potvrzuje i Drahný. „Zřejmě jde o polsko-saskou populaci vlků. Genetická expertiza potvrdila tento původ u vlčice, která se před čtyřmi lety pohybovala ve středních Krkonoších,“ uvedl pro web České noviny.

Zaměřují se na divokou zvěř

Zástupci Správy Krkonošského národního parku zatím nemají informace, že by vlci v Krkonoších napáchali větší škody na hospodářských zvířatech. Většinou se zaměřují na divokou zvěř, zejména na srnce, píše Aktuálně. Pokud už lidé vlka potkají, měli by mu vytvořit prostor, kudy by mohl utéct. „Můžete tleskat rukama, zakřičet, aby vás vlk slyšel a uvědomil si, že jste člověk. Pokud vlk váhá s odchodem, hoďte na něj hroudu zeminy nebo klacek,“ radí mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Většina z vlčích teritorií se nachází v Čechách, hlavně v pohraničních oblastech

Důležité je postarat se o psy, které lidé venčí a mít je na vodítku. Podle ochranářů vlci plní v přírodě v Česku důležitou roli, pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 procent vlčí potravy, hospodářská pak okolo dvou procent. Ochranáři opakovaně uvádějí i to, že v zabezpečení stád mají někteří chovatelé rezervy, dodává Aktuálně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články