V čajích Yerba maté našla česká inspekce zdraví nebezpečné látky. Byl stažen z prodeje

Lidé, kteří mají rádi čaje, by měli zpozornět. V obchodech se totiž objevil jeden druh, který je podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce jedovatý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Inspektoři v rámci pravidelných kontrol velkoobchodu a dovozců zjistili a neprodleně zakázali prodávat nevyhovující potravinu Yerba maté KHARTA KHADRA, informují o tom na svém webu. Obsahuje totiž nadlimitní množství pesticidů, které se používají k ochraně před škůdci.

Experti čaj doporučují okamžitě vyhodit

Sušená potravina pro přípravu čaje má označení šarže MAF:09-2021/EXP:08-2024 a datum minimální trvanlivosti do srpna 2024. Deklarovaná země původu je Sýrie, píše se dále na webu inspekce. Analýza v akreditované laboratoři potvrdila v hodnoceném vzorku potraviny přítomnost pesticidu antrachinon v množství 0,081 miligramů na kilogram. Příslušný právní předpis přitom určuje maximální tolerovatelné množství pro uvedený pesticid na 0,02 mg/kg.

iZdroj fotografie: SZPI
Čaj Yerba maté

Potravinu dodává německá společnost ORIENTA FOODS GmbH. Na nevyhovující vzorek inspektoři podle webu narazili v provozovně společnosti Z & S Care Belina s.r.o., Turgeněvova 7 v Brně. Jak připomíná server Vitalia, antrachinon je pesticid, který se používá k ochraně před škůdci. Evropská komise ho klasifikuje jako karcinogenní látku. Inspekce doporučila všem spotřebitelům, kteří mají uvedenou šarži potraviny doma, aby ji nekonzumovali.

Limit pesticidů v čaji byl rekordní

Uvedený čaj má mít přitom pozitivní účinky na zdraví. Podle webu Manutea zlepšuje kognitivní funkce, hlavně paměť a pozornost, dokonce je také bohatým zdrojem antioxidantů. Kromě toho má prospívat srdci a správné cirkulaci krve. Podle některých výzkumů funguje navíc jako prevence vzniku rakoviny střev. Má protizánětlivé účinky a doporučuje se i při obezitě, píše dále Manutea.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sušený čaj

Pesticidy lidské tělo neumí odbourávat, a proto se mohou nahromadit. „V uvedeném čaji Yerba Maté je limit překročen čtyřikrát, což je opravdu hodně,“ řekl Událostem247 mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Z několika klinických studií vyplynulo, že omezení konzumace potravin s vysokým obsahem pesticidů a jejich nahrazení potravinami z ekologického zemědělství dochází ke zlepšení plodnosti nebo snížení rizik při porodech, infomoval o tom Ekolist.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články