Život v důchodu jako splněný sen: Řada lidí má z penze více peněz než v práci

Několikeré valorizace nad rámec plánovaného schématu spolu s růstem inflace přinesly překvapivé efekty pro české důchodce. Ovšem netýká se to všech.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

V důchodu si Češi mohou v dnešní době překvapivě i polepšit, uvádí web Finance. Pro lidi s nízkými příjmy je výpočet starobního důchodu v Česku výhodný. Nejsou výjimkou případy, kdy životní úroveň odchodem do důchodu stoupne. Zatímco důchody jsou vypláceny „v čistém“, z hrubé mzdy odvádí zaměstnanec sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu. Vyšší penzi než mzdu může získat ten, kdo měl podprůměrnou mzdu a získal vysokou dobu pojištění.

„Není jak penzistům…?“

Václav Aprias odešel do důchodu po čtyřiceti letech práce v pohostinství. Přechod do „nového stavu“ si nemůže vynachválit. Přesídlil do chaty v Podbeskydí, pořídil si elektrokolo, ale jinak se uskromnil. „Vynadal jsem všem svým známým důchodcům, že mi už dávno neřekli, jak je to fajn, užívat si toho volna. Byl bych asi šel do penze dřív. Žiju skromněji, to ano, ale nic mi nechybí. Nákup si přivezu z obchodu jednou za týden, mám to daleko,“ řekl Událostem247.

iZdroj fotografie: abcMedia
V lednu 2023 proběhla řádná valorizace všech důchodů, při které se navýšily obě části důchodu, tedy jak základní, tak procentní výměra

Ekonom Vít Hradil ze společnosti CYRRUS Událostem247 potvrdil, že mnozí čeští důchodci si v poslední době opravdu polepšili. Někteří na tom mohou být dokonce lépe než pracující. Máme dnes asi nejbohatší důchodce za celou historii ČR. ,Náhradový poměr’, tedy průměrný důchod oproti průměrnému výdělku vzrostl na 48 %. Ve srovnání s pracujícími si dnes stojí skvěle.“ Je to podle něj výsledek nedávno uplatněného valorizačního vzorce.

Stoprocentní kompenzace inflace a valorizace

Když vystřelí inflace směrem nahoru jako právě teď, a zároveň propadají reálné mzdy, není se čemu divit. Důchodce je opravdu ve výhodě oproti pracujícímu. Mzdy klesají jen pracujícím, u důchodců se nezohledňuje pokles reálných mezd, jedině případný růst. Ale stoprocentně se jim kompenzuje inflace. A už za předchozí vlády tady byly valorizace nad rámec toho valorizačního schématu,“ uzavírá Hradil pro Události247.

iZdroj fotografie: abcMedia
V průměru se starobní důchody valorizovaly o 825 Kč a průměrný starobní důchod dosáhl výše 19.500 Kč, uvádí web Kurzy

Přestože spousta českých seniorů s penězi občas válčí, dlouhodobě se životní úroveň starší české generace zlepšuje, zjistil web Porovnej24. Svůj vliv na to samozřejmě mají i několikeré mimořádné valorizace v uplynulých měsících. Průzkum organizace Help Age mapoval kvalitu života seniorů ve stovce zemí – čeští důchodci se umístili na 22. místě. Mezi nejlepší na světě patří finanční situace německých seniorů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články