V tuňákové pomazánce z Penny se objevil histamin. Pro citlivé lidi může být nebezpečná

Pokud máte rádi ryby a konzumujete je ve víře, že prospíváte svému zdraví, pak dávejte pozor na to, co kupujete.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Státní zemědělská a potravinářská inspekce vyráží na kontroly prodejen s potravinami pravidelně. Často také informuje o záchytech potravin, které byly pro zákazníky zdravotně závadné. Nežádoucí obsah histaminu objevili například také v baleních tuňákové pomazánky z Penny Marketu v Praze. Informuje o tom web Potravinynapranyri. Pro citlivé osoby může být tato látka nebezpečná.

Nebezpečný tuňák

Uvedenou pomazánku prodávala prodejna Penny v Praze 6. „Při laboratornímu rozboru se zjistilo, že daný výrobek obsahuje velkou dávku histaminu, a sice 985 miligramů na jeden kilogram. Takové množství už se rozhodně nedá považovat za bezpečné pro konzumaci,“ řekl Událostem247 mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Konkrétně šlo o produkt firmy ATLANTIK PRODUKT Třešňák s.r.o., Libušská 395/229, 142 00 Praha 4 – Libuš, Česká republika.

iZdroj fotografie: SZPI
Ve výrobku byla zjištěna přítomnost histaminu (biogenního aminu) v množství, které již není možné považovat za bezpečné

Já pomazánky nekupuju, přijde mi lepší si je udělat čerstvé doma, kde přesně vím, co do toho dám,“ řekla Událostem247 Jarmila Hošková z Třebíče. Nejede však o ojedinělý záchyt závadného výrobku obsahující ryby. Už dříve zachytily kontroly třeba tuňáka žlutoploutvého, který do Česka zamířil ze Španělska. Informoval o tom web Vitalia. I tato ryba obsahovala zvýšené množství histaminu.

Pro tělo je tato látka do určité míry nezávadná

Histamin vzniká působením bakterií z aminokyseliny histidinu. V nízkých koncentracích jsou biogenní aminy přirozenou složkou řady potravin, píše Vitalia. Histamin se vyskytuje v určitém množství přirozeně také v lidském organismu. Jeho nadměrný obsah v potravinách však může způsobit onemocnění provázené svěděním kůže, bolestí hlavy, poklesem krevního tlaku a kožní vyrážkou. Tuňák navíc patří mezi ty ryby, u kterých je riziko nadměrného množství nejvyšší, dodává web.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyšší obsah histaminu může způsobit svědění kůže a vyrážku, bolest hlavy či pokles krevního tlaku

Mezi projevy histaminové intolerance patří bolesti břicha a hlavy, upozorňuje web Aktin. Podle některých odhadů trpí těmito problémy asi jeden člověk ze sta. Protože jsou však příznaky různorodé, skutečnost může být úplně jiná. Některé výzkumy tak odhadují, že to může být dokonce až třikrát tolik. Histamin uvolňují buňky imunitního systému, dodává Aktin.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články