V Poslanecké sněmovně to vře kvůli důchodům. Okamura předčítá už několik hodin

Dnes začala mimořádná schůze věnovaná výraznému omezení valorizace důchodů. Jednání se protáhne zřejmě až do rána.

i Zdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
                   

Protože uvedená novela zákona budí silné emoce, předpokládá se, že jednání potrvá dlouho do noci. Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová dokonce na sociálních sítích sdílela fotografie s připraveným spacákem. Později se kvůli tomu stala terčem různých žertů a fotomontáží, psal o tom web Blesk.

Okamura: Proti okrádání důchodců se budeme nekonečně bránit

Opozice už ohlásila dosud největší obstrukce, a proto poslanci počítají i s nočním jednáním. „Pohádky ovčí babičky předčítat nebudeme,“ cituje vyjádření Schillerové k formě obstrukcí web iDnes. „Uděláme všechno pro to, abychom to tu zdržovali,“ dodala k vládou předloženému návrhu. „Jsme připraveni nekonečně bránit tomu, aby vláda mohla okrást důchodce,“ dodal šéf SPD Tomio Okamura a vyzval vládu k tomu, aby zakročila proti dramatickému růstu cen zeleniny a ovoce.

iZdroj fotografie: Nextfoto
Tomio Okamura

K mimořádné valorizaci by vzhledem k nárůstu inflace mělo dojít v červnu. Původně bylo v plánu, že by starobní penze vzrostly v průměru o 1770 korun. Vláda však navrhla omezení jednorázového přidání a navýšení zásahového podílu o 2,3 procenta s dalšími 400 korunami. Došlo by tedy k nárůstu průměrného důchodu o 760 korun, připomíná Blesk. Pokud by novela prošla, měla by značný vliv na státní rozpočet. Zadlužení by se zpomalilo o 19 miliard korun.

Důchodci zřejmě pocítí dopady inflace poprvé

Vzhledem k těm mimořádným valorizacím v loňském roce se důchodci stali jedinou skupinou v České republice, které se inflace zatím nedotýkala. Po té změně valorizace i důchodci, tak jako ostatní skupiny obyvatel, pocítí, že se naší ekonomice nedaří až tak dobře a ponesou přiměřený díl té ekonomické krize i ve svých peněženkách,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček.

iZdroj fotografie: abcMedia
Češi rekordně omezují své nakupování. Nikoli nutně částku, kterou za nákupy utrácí, ale počet pořízeného zboží a služeb

Poslanci musí také potvrdit trvání stavu legislativní nouze. Písemně se do debaty přihlásily tři desítky řečníků a podobné množství se k nim přidalo na místě. Jen k tomuto úvodnímu bodu se tak bude vyjadřovat asi šedesát lidí. Jako první vystoupil Marek Výborný, který požádal své kolegy, aby legislativní nouzi potvrdili. Psal o tom web ČT24. Na stav legislativní nouze a na možnou zpětnou účinnost předlohy se ozývá kritika i od některých koaličních zástupců v horní komoře. Pochyby ve stejném duchu už vyjádřil také Petr Pavel, dodává web.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad