V případě krize má být zastavena všechna neakutní péče

Nemocnice mají v případě kapacitní krize zastavit veškerou péči s výjimkou akutní intenzivní péče, dopis s tímto doporučením v úterý hejtmanům a ředitelům nemocnic odeslal ministr zdravotnictví Jan Blatný.
i Zdroj fotografie: unsplash.com
                   

Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se kvůli koronaviru blíží absolutnímu vyčerpání. Volných je nyní zhruba 15 procent. Blatný řekl, že se bude rozlišovat mezi pacienty, kteří jsou s covidem, a těmi, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče z jiného důvodu. Laicky řečeno: ostatní péče bude na dva až tři týdny pozastavena.
Nakažených neustále přibývá

Situace v České republice je nadále kritická. V úterý přibylo 15.672 případů nemoci covid-19 – to je nejvíce od 6. ledna. Jedná se o šestý nejvyšší denní nárůst počtu nakažených za celou dobu epidemie nemoci. Hospitalizovaných oproti pondělí mírně ubylo, ale pacientů ve vážném stavu je dál téměř 1400. Náměstek ministra Vladimír Černý řekl, že vyčerpaná, tedy pod pět procent, by kapacita lůžek intenzivní péče mohla být za dva až tři týdny.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Nejdůležitější je teď očkování

Blatný podotkl, že nyní jsou ještě do covidové péče přesouvána lůžka z jiných oddělení a tím by se kapacita měla zvýšit o několik desítek míst. „Je dohodnuta možnost pomoci ostatního personálu, který není primárně v nemocnicích,“ podotkl ministr. Mezi tento personál patří ambulantní specialisté, studenti nebo například pracovníci Červeného kříže.
Vláda požádá o delší nouzový stav

Kabinet Andreje Babiše dnes večer znovu projedná prodloužení nouzového stavu. Podle premiéra je epidemická situace natolik vážná, že je nutné opatření zpřísnit a není taky možné, aby se od března vrátili do škol maturanti. Situace je vážná, vláda chce proto zpřísnit opatření.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Nemocnice už nemusí nápot vydržet

Babiš řekl, že na začátku března bude situace pravděpodobně nejhorší od loňského 1. března, kdy stát oznámil první potvrzené případy covidu-19 v Česku. Nová opatření by se podle něj mohla blížit těm z loňského jara, konkrétní být Babiš zatím nechtěl. „Je třeba to udělat, jinak by nastala v nemocnicích totální katastrofa. Takovou situaci jsme tu ještě neměli,“ uvedl.

83 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 146 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě