Čeká Válka rezignace? Jedna zásadní věc to rozhodne. Podle Prymuly by se už mělo začít jednat

Objednaných vakcín, které jsou upravené pro nové varianty, je 3,5 milionu. Vyřešením dodávek energií pro fakultní nemocnice podmiňuje ministr Válek své setrvání ve vládě.

i Zdroj fotografie: S vědomím Vlastimila Válka / Facebook
                   

Vakcíny by měla Česká republika získat do konce letošního roku. Jak uvedl Blesk, v pořadu ČT Otázky Václava Moravce o tom informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Podle něj nyní Česko čeká na schválení vakcín upravených pro novější varianty covidu. Pokud procedurou úspěšně projdou, lze očekávat, že všechny dávky, dodané dle smlouvy, budou do konce roku upravené, řekl Válek v pořadu. Tak zní dohoda s firmou Pfizer, upřesnil dále v relaci ČT ministr.

Prymula má svůj názor

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula Událostem247 přiblížil specifika „upravených vakcín“, které jsou předmětem dohody. „Vývoj pokračuje tak, že veškeré vakcíny jsou doposud vyvinuty na základě varianty, která působila proti původní wuchanské mutaci. Jednotlivé společnosti začaly vytvářet vakcíny, které reagují na situaci s omikronem. V podstatě jsou dvě možnosti. Jednou je varianta omikronu, která reaguje na stávající mutace, tzn. kombinace BA.4 a BA.5. Druhá reaguje pouze na ty původní mutace, tzn. BA.2.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Podle exministra nyní hraje zásadní roli čas. Vakcíny, které by měly zamířit do Česka, musí ještě projít příslušnou schvalovací procedurou. Důležité je, jak rychle se to podaří. „Prozatím to není schváleno v Evropské Unii a žádost ještě ani neexistuje. Takže je otázkou, kdy to skutečně nastane. Zatím šla žádost o schválení nových vakcín pouze v USA na FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, pozn. red.). Ještě minulý týden to ovšem nebylo podáno na Evropskou lékovou agenturu,“ dodává Prymula pro Události247.

,,Pokud nezajistíme dodávky energií fakultním nemocnicím, nebudu ministrem,“ říká Válek

Dalším tématem, které otevřely Otázky Václava Moravce, bylo řešení dodávek energií fakultním nemocnicím pro příští rok. Pokud se jim nepodaří získat je v běžné veřejné zakázce, hodlá Válek požádat o návrh řešení ministerstvo průmyslu. Ideálně by se to podle něj mělo stihnout do poloviny září. „Pokud nebudou zajištěny fakultním nemocnicím dodávky energií, tak já nebudu ministr zdravotnictví. Nebudu dělat ministra zdravotnictví, který by se nemohl podívat do očí fakultním nemocnicím, ale především pacientům,“ sdělil ministr v relaci ČT.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nemocnice

To nepřísluší hodnotit mně, to je kompetenční záležitost stávající vlády, jak to proběhne,“ komentuje Prymula pro Události247. „V každém případě by s tím ale někdo přijít měl. Je asi jedno, jestli to bude zrovna ministerstvo průmyslu nebo jiný resort, někdo s tím prostě přijít musí. Konec roku se blíží, a ty nemocnice musí mít jistotu, jakým způsobem budou moci hospodařit v příštím roce. Protože přece vidíme, jak růst cen energií pořád pokračuje,“ uzavírá bývalý ministr zdravotnictví ČR pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články