Vánoce budou letos dražší, a zároveň chudší: Štredrovečerní večere vyjde Čechy dráž

Letošní inflace v Česku je rekordní. Zdražování se pro Čechy promítne i do oblíbených vánočních pochoutek.

i Zdroj fotografie: Makovec / Creative Commons / CC BY
                   

Před letošními Vánoci budou Češi muset hrábnout hlouběji do kapsy, aby si dopřáli zhruba totéž co loni. Vysoká inflace i dřívější zdražování v důsledku covidové pandemie způsobily výrazný nárůst cen. V listopadu vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 16,2 %, tj. o 1,1 procentního bodu více než v říjnu, uvádí web Kurzy. Vánoční hostina letos Čechy vyjde dráž, konstatuje TN. Přesto to vypadá, že si u štědrovečerního stolu ani letos oblíbené tradiční pochoutky neodepřou.

Kapr s bramborovým salátem letos zhruba za 320 korun

V roce 2019 citoval Týden doporučení Rybářství Třeboň velkoobchodním odběratelům: koncová cena při prodeji u stánků kolem 100 Kč/kg. Stejný producent letos očekává, že se cena vyšplhá ke 140 korunám, uvádí Deník. „S partnerkou každý Štědrý večer jíme u rodičů. V pěti lidech toho sníme dost, brávali vždycky pět kaprů. Letos chtějí čtyři, to vyjde skoro stejně. Aspoň nezůstanou tak dlouho na mrazáku,“ líčí Událostem247 třicetiletý kameraman Vladimír Havlík.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Levněji se dá kapr koupit přímo při výlovu

Starobní důchodkyně Hana Trlicová má Vánoce tak silně spojené s kapří tradicí, že ji ani letošní drahota neodradí. Událostem247 vysvětlila, jak ušetří. Dříve byla zvyklá kupovat si jen půlku kapra, protože o Vánocích z celé rodiny jí kapří řízky jen ona. Letos se složila s kamarádkou na kapra z výlovu jistebnického rybníku. „Chtěli 130 korun za kilo. Hrůza, i když pořád o 10 korun levnější než jinde. Ale Vánoce budou takové, jak se patří!“

Napřesrok bude líp, předpokládá ekonom

Jak letošní enormní drahota ovlivní rozhodování Čechů co si dopřát a co odepřít? Potvrzuje se spekulace, že je přiměje nabírat si půjčky nad rozumnou míru, jen aby si opět dopřáli štědré Vánoce? S těmito dotazy oslovily Události247 Víta Hradila ze společnosti CYRRUS. Ekonom takovou hypotézu spíše vyvrací. „Ledaskoho by to napadlo, ale já mám z bankovního sektoru aktuální signály, že se zatím nic podobného neděje.“

iMrazicí boxy mnoha Čechů se před svátky naplní méně než loni

Hradil soudí, že dosud se Češi v tomto směru chovají nad očekávání uvážlivě a rozumně. Vyplývá to podle něj z poslední zprávy jedné z asociací zastřešujících banky. Půjček uzavíraných bez rozmyslu se neobjevuje tolik, jak by někdo mohl za současné vyhroceně inflační situace předpokládat. „Ano, Vánoce budou letos dražší, a zároveň chudší. Nakoupíme za víc peněz míň. Ale myslím, že tento rok je dlouhodobě ten nejhorší. Příští Vánoce by rozhodně měly být veselejší,“ doplnil Hradil pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články