Vědci zkoumají potíže po covidu. Má je až polovina lidí, co nemoc prodělali

Lidé mohou po podělání covid-19 trpět problémy, které ovlivňují jejich život a práci. Odborníci hledají způsob, jak jim co nejlépe pomoci.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řada lidí, kteří prodělali covid-19, trpí různými obtížemi. Experti z Národního ústavu duševního zdraví se nyní snaží zjistit, jaké nejčastější problémy pacienty tíží. Podobné studie probíhají i v zahraničí a výsledky nejsou dobré. Nejčastěji lidé trpí různými poruchami spánku. Vědci zjistili, že mohou mít problémy s pamětí, řečí, případně myslí pomaleji než v minulosti.
Až polovina z nemocných

První výsledky, kteří vědci mají, naznačují, že potíže může mít až polovina lidí, kteří nemoc prodělali. Potíže u nich mohou přetrvávat i dlouhé měsíce. Proto se problému nejen ve světě, ale i v Česku, začali věnovat experti na postcovidovou péči. Bude nutné stanovit postupy, jak nejlépe takovým pacientům pomoci. Čím více dat od lidí, kteří nemoc prodělali, vědci získají, tím mohou být úspěšnější.


iZdroj fotografie: Pxhere

Dotazník mohou Češi vyplnit na portálu Neurocovid.cz. Zabere to asi 20 minut. Pokud budou odborníci potřebovat znát nějaké detaily, budou se na ně individuálně ptát prostřednictví e-mailu. Lidem, kteří mají poruchy spánku, nabízejí i odborné vyšetření. Mohou navštívit jejich spánkovou laboratoř. Na základě získaných dat pak získají konzultaci s odborníkem na spánkovou medicínu.

Nespavost a noční můry

Prozatímní výsledky naznačují, že porucha spánku je asi nejčastějším problémem. Podle lékařky Terezy Dvořákové lidé nejčastěji trpí nespavostí, která je spojena s nadměrným pocením. Někteří pacienti jsou naopak unavení a spí nezvykle dlouho dobu. Vysoké procento lidí má také živé sny a noční můry. Při nich se v posteli převalují, případně vyluzují zvuky.


iZdroj fotografie: Pixabay

Vědce stav mnoha lidí zase tak nepřekvapuje. Vědí, že koronavirus, který vyvolává onemocnění Covid-19, je schopen se dostat do mozku. Kromě imunitní reakce organizmu může způsobit v mozku i drobné změny. Doufají, že tyto změny jsou vratné a pacientům je možné pomoci. Někteří mají totiž problémy jen krátkodobě, u jiných ale přetrvávají měsíce. K závěrům jsou potřeba další data.

Lékaři ale doporučují příznaky nepodceňovat. Mohou nastoupit pozvolna často až týdny po prodělání nemoci. Lidé tak mohou trpět chronickými potížemi nebo stresem, který se s poruchami spánku pojí. Vědci zatím nezjistili souvislost mezi tím, že by intenzita problémů souvisela s akutními příznaky při covidu. Mají je jak pacienti, kteří měli průběh těžký, tak ti s lehkým nebo bezpříznakovým.

Zdroj: Seznam Zprávy

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 677 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?