České mutace covidu jsou více nakažlivé a lépe odolávají protilátkám

Vědkyně objasnila detaily ohledně českých mutací koronaviru. Výsledky jejího výzkumu nejsou nijak příznivé

Podle nejnovějších vědeckých studií víme, že Česká republika má ve světě svou vlastní mutaci koronaviru, ta je dokonce ještě odolnější vůči protilátkám.
i Zdroj fotografie: istockphoto.com

Kromě britské, brazilské nebo jihoafrické varianty koronaviru je i varianta typická pro Českou republiku a obecně pro země střední Evropy. Toto zjištění se objevilo na konci podzimu a v odborném článku ho popsal tým slovenské vědkyně Broni Brejové. Brejová a její tým studovali mezinárodní databáze o výskytu různých mutací v koronaviru.

Česká mutace

Tým vědkyně Brejové se soustředil na variantu, která se ve velkém množství objevovala ve vzorcích, které byly na podzim odebrané na Slovensku. Zajímalo je, jak je tato varianta s řadou zvláštních znaků v Evropě rozšířená. Ukázalo se, že na podzim se tato mutace rozšířila po mnoha částech světa a nejvíce byla zastoupena v Česku. Její genetický kód byl nalezen ve Velké Británii, Dánsku, na Islandu a v USA, a tady všude ho bylo jen do deseti procent. V Polsku, v Německu a na Slovensku to bylo až dvacet procent.

iZdroj fotografie: istockphoto.com

V České republice se tato varianta ukázala asi v půlce testovaných vzorků. „Nedá se sice vyloučit, že vznikla na Slovensku nebo v Česku, ale nemůžeme to ani potvrdit – ty úplně první vzorky pocházejí ze Švýcarska a Velké Británie,” řekla Brejová. Česká varianta koronaviru má několik výrazných znaků. Tím nejtypičtějším je delece, což je ztráta dvou aminokyselin. „Tato varianta rozšířená ve střední Evropě má asi 25 mutací,” doplňuje molekulární genetik Jan Pačes.

V čem je tato mutace jiná

Nejsledovanější změna viru se týká takzvaného spike proteinu, což je hrot, díky kterému se vir dostává do buňky. Zahraniční studie zjistily, že Česká varianta je víc infekční a odolnější proti protilátkám než ta původní „divokáˮ. „Na 122 vzorcích, které se zkoumaly na Slovensku, bylo vidět, že česká varianta způsobuje vyšší virovou nálož – podobně jako britská varianta,ˮ doplňuje vědkyně. Ze slovenských dat vyplývá, že česká varianta covidu je na ústupu, protože ji vytlačuje ta britská.

iZdroj fotografie: istockphoto.com

„My jako lidstvo jsme tomu viru nechali obrovský prostor. Za normálních okolností virus, který přeskočí na novou populaci, nakazí jen pár lidí, třeba i milion, ale je to málo. Není to ale sto milionů jako u koronaviru. A uvědomme si, že každý pacient je pro virus jako laboratoř, kde si otestuje všechno možné. Jeden člověk vyrobí miliardy kopií toho viru a občas se u některého z nich objeví náhodou nějaká mutace, my si tak ten virus vlastně trénujeme,ˮ řekl vědec Jan Pačes.

113 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 142 hlasů
Nahlásit chybu
Soutěž pro naše čtenáře
Tento týden už po čtvrté v řadě budeme pravidelně losovat výherce luxusní vířivky v hodnotě 65 000 Kč, zadejte e-mail a zúčastněte se.
Další slosování soutěže za:
Zadáním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů