Vaječná krize pokračuje. Vejce se šplhají na historicky nejvyšší ceny

Ptačí chřipka decimuje chovy drůbeže, a proto začíná být v obchodech nedostatek vajec. Hrozí navíc, že ještě více podraží.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ve velkochovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku je kvůli ptačí chřipce nutné utratit všech téměř 750 tisíc nosnic. Psal o tom web iDnes. To je asi 15 procent slepic v celé České republice, píše dále iDnes. Kvůli nákaze ve čtvrtek veterináři utratili také 12 tisíc kuřat a 1000 krůt z velkochovu v Sedlčanech na Příbramsku. Ptačí chřipka se objevila i v malochovu na Uherskohradišťsku, dodává iDnes.

Ptačí chřipka se šíří po celé Evropě

Podle Českomoravské drůbežářské unie se masivní utrácení slepic projeví na ceně vajec. Ptačí chřipka se navíc podle unie vyskytuje i v dalších evropských zemích. V Německu a Nizozemsku muselo být utraceno už téměř 6 milionů kusů drůbeže. „Chovatelé se tak po několika měsících dostali do situace, kdy je pro ně živočišná výroba zisková. Na evropském trhu je kvůli nákaze nedostatek vajec, což se projevilo i na dovozu do České republiky,“ uvedl pro Události247 místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejničivější epidemie ptačí chřipky na kontinentu. Tak vyhodnotilo nápor nemoci, která vypukla loni na podzim, Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí

Lidé nakupují domácí vejce od svých známých. Paní Jana Machová z Havířova si je nechává dovážet z Tronajovic. ,,Vím, že jsou kvalitní, s majitelem slepic se znám. Nejde porovnat kvalitu s tou, co nabízí obchody,“ říká pro Události247. ,,V následujících letech se navíc může snížit produkce v sektoru drůbeže kvůli plánovanému zákazu klecových chovů nosnic do konce roku 2026,“ řekl mluvčí veterinární správy Petr Majer Událostem247.  

Cena vajec rapidně stoupá

V Česku se nákaza během prosince potvrdila také v pěti malochovech. Ptačí chřipka je v posledních dvou letech agresivnější a její rozšíření hrozí častěji právě na konci roku kvůli stěhování ptáků. Informoval o tom web Seznam zprávy. Varianta nemoci přenosné na člověka má u zvířat vysokou mortalitu. Pro chovatele to znamená fatální zásah do zasaženého chovu, kde se přeživší drůbež musí za přísných hygienických opatření vyhubit, pokračuje web Seznam zprávy.

iZdroj fotografie: abcMedia
Aktuálně se cena za jedno slepičí vejce pohybuje kolem šesti korun

Cena vajec roste. Za jedno zákazníci ještě nedávno zaplatili dvě koruny. Jak připomíná web TN, roční spotřeba vajec v Česku se za posledních deset let zvýšila o zhruba 200 milionů kusů. Například v roce 2021 Češi spotřebovali přes 2,8 miliardy vajec. Za necelé dva roky se jejich cena zvedla v průměru o 80 procent. V lednu 2021 stálo balení 10 vajec 27 korun, v listopadu 2022 pak 49 korun, pokračuje TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad