Věková hranice pro očkování na covid-19 se otevírá dalším lidem. Od středy se může registrovat opět mladší populace

Premiér Andrej Babiš v neděli na sociálních sítích oznámil, že se od 5. května otevře registrace pro zájemce od 50 do 54 let. V červnu by mohli přijít na řadu i teenageři.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak ukazují víkendová čísla, epidemie koronaviru je v Česku dále na ústupu. V sobotu přibylo 1 169 případů pozitivně otestovaných na covid-19, což je ve srovnání s minulým týdnem o 137 méně. V neděli pak laboratoře odhalily 504 nakažených. V mezitýdenním srovnání je to asi o 320 méně a jde o nejnižší denní přírůstek od loňského 6. září. O víkendu se však testuje méně než ve všední dny.

Od června už by mělo být očkování přístupné pro všechny zájemce

Premiér také řekl, že by chtěl, aby se nejpozději od 1. června mohli začít registrovat všichni zájemci starší 16 let. V ČR se přitom začalo očkovat od 27. prosince a první byli na řadě klienti domovů pro seniory a zdravotníci, postupně se pak přidávali senioři a učitelé. Aktuálně je registrace k očkování otevřená pro lidi nad 55 let, přednost ale mají i mladší pacienti s vybranými chorobami.

V pondělí se otevřela registrace také pro pedagogy vysokých škol, a to bez ohledu na věk. K očkování se mohou hlásit také osoby, které pobírají příspěvek na péči třetího nebo čtvrtého stupně. Někteří senioři registrovaní především u svých praktiků přitom na očkování stále čekají.

Nejvíce se očkuje vakcínou Pfizer/BioNTech

Podle Babiše má Česko celkem objednáno téměř 27 milionů dávek vakcíny, a z toho 14 milionů dodává společnost Pfizer/BioNTech. Její látkou je naočkována většina populace. Ukončené očkování má v Česku po čtyřech měsících přes milion lidí, a minimálně jednu dávku vakcíny dostaly téměř dva miliony obyvatel, což je necelá čtvrtina populace nad 16 let.


iZdroj fotografie:
Unsplash

Pro vývoj situace a rozvolňování je klíčový také počet lidí v nemocnicích, především na jednotkách intenzivní péče. V obou případech je jich aktuálně nejméně od loňského října. V sobotu bylo v nemocnicích 2 449 lidí, z toho pětina ve vážném stavu. Oproti stejnému dni minulého týdne se počet hospitalizovaných s covidem-19 snížil zhruba o 700, a počet pacientů s těžkým průběhem nemoci klesl o víc než dvě stě.

Zdroj: MZČR, Andrej Babiš

83 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 998 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň