Věra Adámková za ANO: Lidé, kteří prodělali covid, mají stejně dlouhou imunitu jako očkovaní

Stude zabývající se dobou trvání imunity vůči onemocnění covid-19 přináší poznatky, které vypovídají o stejné délce imunity jak po prodělaném onemocnění, tak po vakcinaci.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odezva imunitního systému je u každého člověka odlišná, avšak u té chránící proti onemocnění covid-19 se odhaduje minimální délka trvání jeden rok. Podle některých studií přitom nezáleží na tom, zdali jde o imunitu získanou po prodělané nemoci či po ukončeném očkování. Zjištění, plynoucí z více než 600 publikovaných studií, představila předsedkyně zdravotního výboru Věra Adámková.

Maximální doba je neznámá

Vzhledem ke krátké době, po kterou je možné studovat jak chování koronaviru, tak odpověď imunitního systému, kterou vyvolává, není možné stanovit maximální délku trvání imunity vůči této nemoci. Je lhostejné, zdali uvažujeme délku imunity získané po prodělaném onemocnění či očkováním. Avšak můžeme uvažovat minimální délku ochrany proti onemocnění covid-19.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Se zjištěním, že minimální délka trvání imunity je až jeden rok a mají ji jak jedinci, kteří covid-19 prodělali, tak ti, kteří se nechali naočkovat, přišlo již více než 600 odborných studií z celého světa. Právě tyto závěry by Věra Adamová ráda prezentovala ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi. Průlomová zjištění by mohla ovlivnit budoucí rozhodování ohledně koronaviru a opatření proti jeho šíření.

Studie se soustředily na výzkum imunitních buněk

U většiny lidí, kteří onemocněli koronavirem a následně se uzdravili, se v kostní dřeni vytvořily imunitní buňky, tzv. paměťové B-lymfocyty, které tělu při opětovné nákaze říkají, jaké protilátky má vyrábět. Paměťové B-lymfocyty by měly v kostní dřeni vydržet několik let, popřípadě celý život. Existence těchto buněk tak dává jistou naději v boji s onemocněním covid-19.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle některých studií mají lidé s prodělaným onemocněním i ti očkovaní jedno dávkou vakcíny stejné množství protilátek. První dávka vakcíny je tak pro uzdravené ekvivalentem druhé dávky, přičemž ta je pro ně něco jako přeočkování pro plně naočkované. Nicméně ani aktuální počet naočkovaných lidí v kombinaci s těmi, kteří mají imunitu, není dostatečný pro zastavení šíření koronaviru. Proto odborníci apelují na veřejnost, aby se nechali naočkovat i ti, kdo váhají.

Zdroj: Věra Adámková/ANO, iRozhlas, ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 474 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník