Většina Čechů preferuje hotovost před platbou kartou. Bojí se totiž, že nezaplatí

Jedním z důvodů obliby platby bankovkami je i to, že některé obchody a restaurace karty nepřijímají.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Každý čtvrtý obyvatel České republiky vytáhne denně při placení z peněženky hotovost. Pouze každý devátý jimi neplatí vůbec a dává přednost platbě kartou, psal o tom web Novinky. Hotovosti tak ještě zdaleka neodzvonilo. Někteří lidé si však stěžují, že ve svém okolí mají málo bankomatů.

Důvodů pro platbu v hotovosti je několik

Podle našich dat vidíme, že lidé využívají dennodenně ke svým platbám hotovost. Každý den se uskuteční přes 6500 výběrů z Euronet bankomatů. Mimo Prahu dokonce dochází k výběrům hotovosti ještě ve větší frekvenci než před pandemií. Větší potřebu hotovosti značí i to, že průměrná výše částek, které lidé vybírají, roste. Letos se vyšplhala až na pět tisíc korun,“ uvedl pro Novinky Ondřej Kozák ze společnosti Euronet ČR.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Většina lidí si cíleně hledá nejbližší bankomat své banky

Nejčastějším důvodem, proč lidé platí v hotovosti, je to, že obchodník nepřijímá karty. S koncem elektronické evidence tržeb jejich počet zřejmě ještě vzroste. Upozornil na to web Blesk. Zhruba každý pátý až šestý člověk pak platí hotově kvůli lepší kontrole svých financí. Snaha o lepší přehled nad útratou, nutnost šetřit i vysoká inflace jsou potom důvody, které zřejmě k placení hotovostí přimějí i další lidi.

Hotovost nesmí být zrušena, říká ekonom

Velkou skupinou těch, kteří se brání platbám kartou, jsou i lidé, kteří pracují v gastronomii. Číšníci totiž při bezhotovostních platbách často přicházejí o spropitné. Když pak hosté platí kartou, obvykle jim nic navíc nedají, dodává web MSN. „Já tedy platím raději kartou než hotově, přijde mi to jednodušší a nemusím myslet pořád na to, kdy a kde vybrat peníze. V restauraci tak platím taky, ale často nabízejí i možnost zvolit částku dýška,“ řekla Událostem247 Jarka Hrouzková z Břeclavi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle statistik loni na jeden výběr připadalo v průměru až 5841 korun

Počet bezhotovostních transakcí narůstá dlouhodobě. Přesto jsou ty hotovostní pro ekonomiku zcela zásadní. Nikdy nesmíme dopustit, aby byla hotovost zrušena, protože to lidem umožňuje, aby se bránili před negativními úrokovými sazbami. Ve chvíli, kdy by byly jen elektronické peníze a banky by nastavily záporné úrokové sazby, tak by neexistovala žádná obrana,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články