Česko a covid v roce 2022: Experti hlásí poměrný klid

Větší problém než s covidem vidí experti momentálně v postupu nákaz RS viry. Covidová čísla zato v prosinci prudce stoupla v Číně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Covid opět decimuje Čínu, počet nakažených zase stoupá. Některé státy už plánují omezení pro čínské turisty. Česko zatím nic takového nechystá, píší Lidovky. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se pro Události247 rozpovídal o vývoji covidu. Podle něj se situace letos v této oblasti podstatně zklidnila. „Ve srovnání s posledními dvěma Vánoci jsou ty letošní nepoměrně klidnější, alespoň co se týká covidu. Nejenže nedochází k nárůstu, ale křivka mírně klesá. Spíš nás teď trápí RS viry, hlavně u dětské populace.“

Ani současná proočkovanost nevydrží navěky

Zdravotnický expert Událostem247 dále vysvětlil, že osobně by doporučil čtvrtou vakcínu osobám nad 65 let. U mladších kategorií je to věc individuálního rozhodnutí. „Proočkovanost je poměrně vysoká, ale samozřejmě ta vakcína nedrží dlouhodobě. Jen dokud nepřijde nějaká vlna, která bude způsobena jinou variantou než omikron. Pak bude zapotřebí se znovu nějak přeočkovat,“ uzavírá Prymula pro Události247.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Roman Prymula, jedna z hlavních postav koronavirové pandemie nevěří, že na případnou příští podobnou pohromu bude Česká republika připravena lépe

Osmasedmdesátiletá Hana Trlicová absolvovala tři dávky očkování proti covidu. Pro tu čtvrtou je rozhodnuta nezajít. „Protože po třetí dávce se mi na lokti a na koleně objevily takové boule, sraženiny, obě na levé straně. Slyšela jsem, že to způsobuje právě ta vakcína. Nehledě k tomu, že po druhé i třetí dávce mi vyskočily vysoké horečky. Napsala jsem to i do toho centra, takovou referenci, jaký jsem měla ten průběh,“ vysvětlila Událostem247 seniorka.

Nejlepší argument: Pohled na vlastní oči

Zdravotníci v první linii. Tak se nazývali pracovníci nemocnic, kteří sloužili v nejkritičtějších covidových etapách. Střídali se na směnách ve zvláštním režimu a byli nákazou ohroženi více než kdokoliv jiný. Mezi ně patří Andrea Skálová, která pracuje třiadvacet let jako radilologická asistentka. „Za sebe bych přála každému dogmatickému ,antivakcerovi’, aby viděl tolik snímků ,covidových plic’ jako já. Taky by mu to stačilo do konce života,“ řekla Událostem247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle serveru The Sun čínská krematoria nestíhají pálit mrtvé, v Pekingu dochází kyslík pro pacienty, mluví se o „megatsunami“ covidu

Znepokojivé zprávy zato v poslední době přicházejí z Číny. Jak uvádí iRozhlas, od začátku prosince se tam koronavirem nakazilo asi 250 milionů lidí. Podle agentury Bloomberg úřady v některých čínských městech odhadují, že nově nakažených za jeden den jsou stovky tisíc. To jsou výrazně vyšší čísla, než jaká uvádějí oficiální statistiky. Podle nich se ve stejném období nakazilo a mělo příznaky covidu-19 zhruba 63 tisíc lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články