Vláda představila plán rozvolňování opatření v 6 balíčcích | Události247.cz

Vláda představila plán rozvolňování opatření v šesti balíčcích. Kdy se vrátíme do normálního života?

Vláda včera představila plán rozvolňování. Ten je formován do šesti balíčků, podle nichž se budou postupně uvolňovat opatření proti šíření pandemie.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Rozvolňování pandemických opatření má pokračovat a už brzy se dočkáme otevření většiny obchodů a služeb. Vláda představila 6 balíčků, z nichž začal první platit 12. dubna, a druhý by měl být aktuální od 3. května. Další balíčky bude vláda vždy pojednávat v pondělí, a ve čtvrtek vydá konečné rozhodnutí o přijetí či nepřijetí daného balíčku. Vlastní sadu postupů má návrat do normálního života, a s jinou se počítá pro návrat dětí do školních lavic.
Školy a výuka

První balíček pro školy je platný od 12. dubna. Do lavic se tím vrací žáci prvního stupně základních škol v rotačním systému výuky. Mateřské školy a výuka předškoláků již funguje. První balíček bude pokračovat 26. dubna, kdy vláda umožní praktickou výuku na středních a vysokých školách. Další dětské skupiny nebo lesní školy se budou otevírat jednotlivě v krajích, nikoliv hromadně. V těch pak nesmí být incidence větší než 100 na 100 tisíc obyvatel týdně.

iZdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Druhý balíček bude navazovat 3. května v případě, že se pandemická situace nezhorší. Do lavic by se tak měli vrátit žáci druhého stupně základních škol ve stejném rotačním systému. Podmínkou je opět incidence menší než 100 na 100 tisíc obyvatel. S tímto balíčkem budou moci děti opět začít sportovat, a to až v počtu dvaceti osob. Ve třetím balíčku se do výuky vrátí také vysokoškoláci. Ti budou moci do školy s negativním testem a respirátorem.

Návrat do normálního života

První balíček je platný od 12. dubna a umožnil otevření papírnictví a prodejen dětského oblečení. Návštěvníky však vítají také botanické zahrady, venkovní trhy a stánkový prodej nebo zoologické zahrady. Od 26. dubna se budou moci otevřít také venkovní muzea a expozice.

iZdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Ve druhém balíčku budou moci otevřít služby péče o tělo v režimu 1:1. Budou tedy moci probíhat například masáže a konečně se dočkáme kadeřníků. Těchto služeb budete moci využívat pouze s negativním testem a ochranou dýchacích cest. Zatím se však neví, zda-li bude vyžadován PCR, nebo postačí antigenní.

Ve třetím balíčku se otevřou ostatní služby s omezením. Bude možné konat například pohřby nebo uspořádat svatbu v omezeném počtu lidí. Stejně jako u školních balíčků, i zde je podmínkou, že se epidemická situace nezhorší, a incidence zůstane menší než 100 na 100 tisíc obyvatel.

Čtvrtý balíček počítá s letními aktivitami a povolením venkovních koncertů. Budeme moci navštěvovat památky a hotely, a stravovat se na zahrádkách restaurací. Sportovat budeme moci venku ve skupinách do dvaceti osob, zatímco sport uvnitř bude omezen pouze na dvě osoby.

Pátý balíček začne platit pouze v případě, že se pandemická situace nezhorší, a incidence bude menší než 50 na 100 tisíc obyvatel. Ten otevře sauny, bazény nebo wellness, avšak opět pouze s negativním testem. Ten nám umožní navštívit také vnitřní prostory divadel nebo restaurací, a svatbu venku budete moci uspořádat až pro 250 osob.

Šestý balíček začne platit při incidenci menší než 25 na 100 tisíc obyvatel a zatím zůstává velkým otazníkem. Vláda sdělila pouze to, že v tomto balíčku bychom mohli na dobro sundat roušky a respirátory.

Zdroj: MZČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 279 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník