Vláda rozhodla o termínu otevření všech škol, školek i maloobchodů. Vrací se život do normálu?

V Česku se život zřejmě pomalu vrací do starých kolejí. Brzy tak bude možné opět poslat děti do školy, navštívit všechny maloobchody a kulturní akce.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vláda na včerejší tiskové konferenci oznámila další rozvolňování protiepidemických opatření. Od příštího týdne se tak do školy vrátí žáci druhých stupňů základních škol i vysokoškoláci. Stále se ovšem bude učit v rotační výuce, kdy jedna část žáků zůstává doma, zatímco druhá ve škole, a po týdnu se střídají. Od 10. května pak mohou otevřít všechny obchody a služby bez ohledu na vývoj pandemie. Vláda tím chce dát podnikatelům jistotu, kterou v posledních měsících ohledně otvírání svých podniků neměli. 

Testování ve školách pouze jednou týdně

Žáci prvních stupňů základních škol a jejich učitelé se budou od pondělí testovat pouze jednou týdně. Dvojí testování zatím čeká pouze žáky druhého stupně, kteří do školy nastoupí po dlouhé distanční výuce. Testy pro ně poskytne Správa státních hmotných rezerv, aby je nemusely kupovat samotné školy, jak bylo nedávno zamýšleno. Vláda jich ovšem kvůli zrušenému tendru nemá dostatek, a tak rozdělí pouze 185 tisíc testů na covid-19. Nedávno byl však vypsán nový tendr na dodávku 5,6 milionů testů právě pro školy.


iZdroj fotografie: Depositphotos

K praktické výuce se budou moci vrátit i vysokoškoláci. Prozatím jsou povoleny jen praxe ve zdravotnictví a farmaceutických oborech nebo praxe žáků posledních ročníků. Středoškoláci by měli zpět do škol nastoupit v druhé polovině května. Prozatím však zůstávají povoleny pouze kroužky a volnočasové aktivity ve venkovních prostorech. O dalším otevírání zájmových kroužků by měla vláda rozhodnout v pondělí, počítat však musíme s omezením počtu osob a rovněž s dodržováním přísných hygienických pravidel.

Druhý a třetí balíček rozvolňování se nakonec spojí

Počínaje 10. květnem budou moci otevřít také řemesla a maloobchody. Vláda už nechce v tomto směru nic měnit a poskytne tak všem čas na otevření podniků. Rozhodnutí by neměla ovlivnit ani změna v pandemické situaci, ačkoliv se ještě nedávno počítalo s rozvolňováním dle šesti balíčků. Čtvrtý z nich by měli poslanci otevřít 17. května, zde ale musí být splněna podmínka, že bude méně jak 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel; prozatím je však toto číslo mnohem vyšší, a sice 151. Pokud brzy klesne, od 17. května by mohly konečně otevřít i zahrádky restaurací. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Epidemie v Česku už několik týdnu ustupuje a velkou zásluhu na tom má podle odborníků očkování, kterého už bylo aplikováno přes 3 miliony dávek. Plně očkovaných je však pouze něco pod 10% obyvatel České republiky. Pokud se situace ohledně koronaviru nezhorší, bude se nadále rozvolňovat dle zmíněných balíčků. Další bude následovat při 75 nakažených na 100 tisíc obyvatel, a následně po poklesu o dalších 25. K poslednímu balíčku rozvolňování vláda přistoupí, pokud bude méně jak 25 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: MZČR

144 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 651 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň