Vláda schválila konec proplácení testů z veřejného zdravotnictví. Zadělává tím na další problémy?

Od 1. září vláda přestane proplácet testy na covid z veřejného zdravotního pojištění a lidé si je budou muset hradit sami.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

V pondělí vláda rozhodla o ukončení testování zdarma na nemoc covid-19 a lidé si po prázdninách budou muset hradit preventivní testy sami. Adam Vojtěch to avizoval už dříve s tím, že nepovažuje za vhodné, aby se proplácely testy určené k cestování a zábavě. Výjimku dostanou děti mladší dvanácti let, což je poslední věková kategorie, která se ještě nemohla registrovat k očkování, a očkovaní lidé, kterým ještě neuplynulo 14 dní po druhé dávce.

Test na příkaz lékaře placený zůstane

Testování zůstane zdarma také pro lidi, které na test na koronavirus pošle lékař nebo hygienická stanice, a pro ty, kteří se nemohou ze zdravotních důvodů nechat očkovat. Adam Vojtěch také apeloval na lidi, aby se nechali očkovat, protože to je jediný způsob, jak se koronaviru zbavit a zabránit dalším lockdownům a přeplnění nemocnic. Podle jeho slov se v jiných zemích ukázalo, že očkování je nejefektivnější cesta, jak se koronaviru zbavit.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože někteří lidé vnímají tento krok jako narušování svobody a nucení k očkování, Adam Vojtěch podkládá rozhodnutí o nehrazení preventivních testů za odborný názor. Za odborníky je očkování jednoznačně preferovaná cesta obrany proti koronaviru a pokud někdo očkování odmítá, musí počítat s tím, že za testy bude platit. Vojtěch tím poukazuje na to, že lidé mají na výběr a pokud si zvolí složitější variantu obrany proti koronaviru, je to jen jejich rozhodnutí.


iZdroj fotografie: Depositphotos

O tom, že dlouhodobě nepůjde hradit preventivní testování na koronavirus hovořili také zástupci pojišťoven. Podle nich všechny zdravotní pojišťovny vydávají obrovské výdaje z rezerv na bezplatné testování, které je nad rámec běžně hrazených zdravotnických úkonů. Podle pojišťoven se měsíčně náklady na bezplatné testování pohybují kolem miliardy korun. To jsou peníze, které mohou být použity v daleko potřebnějších případech, než jsou stovky testů kvůli dovoleným.

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 665 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?