Vláda představila logo a videoklip k českému předsednictví v Radě EU. Jsou v něm ale historické nepřesnosti

Začátek druhé světové války je v klipu datován rokem 1938. Podle expertů je to jednoznačná chyba.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie odstartuje 1. července a bude trvat do konce roku. Bude mít pět hlavních priorit. Program a jeho priority schválila vláda běhen středy a spolu s logem českého předsednictví a klipem je představila veřejnosti. Informuje o tom na svém webu.

Česko má unikátní vlajku

Logo českého předsednictví v Radě Evropské unie bude kruh ze sedmadvaceti kompasových střelek, informuje DeníkN. „Logo vyobrazuje růžici dvaceti sedmi prvků symbolizující dvacet sedm členských států. Jsou to státy rozdílné, ale přesto jednotné. Zároveň tím chceme vyjádřit i to, že nyní budeme navigovat směřování Evropské unie,“ uvedla k logu pro Události247 vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková. Dodala, že Česká republika je unikátní tím, že má jako jediná ve své vlajce klín.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka ČR a EU

České předsednictví v Radě EU bude mít dle DeníkuN také dva videospoty, jeden třicetivteřinový v češtině a druhý devadesátivteřinový v angličtině. DeníkN dále připomíná, že oba odkazují k české historické zkušenosti, která je zejména v souvislosti se stávající válkou na Ukrajině v Evropské unii velmi cenná. Zatímco mottem předsednictví je „Evropa jako úkol“, sloganem doprovázejícím oba spoty je „Teď píšeme budoucnost Evropy,“ doplňuje DeníkN.

Politici mlčí

Po představení klipu se odborníci i veřejnost podle iDNES pozastavili nad nesrovnalostmi. Jak píše dále iDNES, mezi historickými milníky jako je okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 nebo pád železné opony v roce 1989, je totiž začátek druhé světové války datován k roku 1938, a to jak v české, tak i v zahraniční verzi. V české je klipu „1938 začátek druhé světové války“, v té zahraniční je nápis „1938 World War II Erupts In Europe,“ dodává iDNES.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Poslanecká sněmovna

V obou případech je to chyba. Jednoznačně se oficiálně uvádí začátek druhé světové války 1. září 1939,“ uvedl pro iDNES vojenský historik Eduard Stehlík. Válka už sice byla delší dobu na spadnutí a přípravou pro Adolfa Hitlera bylo zabrání českého pohraničí po Mnichovské dohodě v září 1938, ale druhá světová válka se váže s napadením Polska německými vojsky v září 1939 bez oficiálního vyhlášení války, dodal Stehlík pro iDNES.

V reakci na tento útok pak vyhlásily Německu válku Francie a Velká Británie, píše iDnes. Premiér Petr Fiala ani ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek na tuto skutečnost nijak nereagovali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články