Voliči z Prahy tentokrát volby nerozhodli | Události247.cz

Za Babišovou prohrou ve sněmovních volbách nejsou voliči z Prahy. Data ukázala, kde premiér narazil

Hnutí ANO poslali do opozice hlavně voliči z měst s několika desítky tisíc obyvatel. Podle politologa Jakuba Lyska slyšeli na místní osobnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Opoziční koalice měly podle olomouckého politologa Jakuby Lyska voliče v menších městech přesvědčit také díky ekonomickým tématům. Naopak téma migrace, které bylo pro hnutí ANO hlavní, voliče netáhlo. Babišova strana tak přišla o část příznivců ze střední třídy. Vyvrací to tak názor premiéra, který v sobotu těsně po zveřejnění výsledků tvrdil, že hnutí ANO porazila Praha. „Praha Babiše nesnáší,“  prohlásil.
Za úspěchem jsou místní osobnosti

K víkendovým sněmovním volbám přišlo během pátku a soboty 5,4 milionu lidí, tedy o 320 tisíc více než v roce 2017. Hlavní město zaznamenalo sice vyšší účast než zbytek země, ale to už je ve volbách pravidlem od roku 2002. Tentokrát ale metropole o výsledku nerozhodla. Klíčové byly pro tyto volby podle Lyska dva faktory. Na jedné straně došlo k poklesu volební účasti, a to na vnitřních periferiích krajů, a na straně druhé vzrostla volební účast ve středně velkých městech jako je Litomyšl nebo třeba Uničov.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle olomouckého politologa by se v každém kraji našlo město od 10 do 30 tisíc obyvatel, kde lidé podpořili některou z koalic a kroužkovali místní osobnosti. Právě lokální lídři jsou důležitou miskou vah pro středopravici a mohou být vysvětlením, že došlo k pětiprocentnímu nárůstu volební účasti od voleb před čtyřmi lety. Znalostí osobností tak někteří voliči mohli podpořit koalice Spolu i v případě, že by pro ně ODS byla za normálních okolností nevolitelná.

Migrace už nebudí zájem

A Lysek zmínil ještě jeden fakt, který přesvědčit nerozhodné voliče, a to jsou ekonomická témata. Protože lidé už pociťují zvyšující se inflaci a vidí rekordní schodek rozpočtu vlády Andreje Babiše. „Koalice Spolu toto téma dobře uchopila a začala o něm mluvit,“ řekl politolog. Růst volební účasti v menších městech po celé zemi tak mohla způsobit mobilizace voličů ze střední třídy, kteří kroužkovali lokální kandidáty ze svých obcí.


iZdroj fotografie: TOP09

Hnutí ANO naopak zřejmě neuspělo s tématem migrace. A to ani v pohraničních oblastech, kde bývá tradičně nejnižší volební účast. Voliči v Sudetech se nezmobilizovali natolik, aby dostatečně podpořili vládní strany. Hnutí ANO navíc podle Lyska přetáhlo část voličů ČSSD a KSČM. Jedinou oblastí, kde došlo ke snížení volební účasti, se staly takzvané vnitřní periferie krajů. Jedná se o části republiky s vysokým podílem seniorů, nezaměstnaných nebo lidí s exekucemi.

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 503 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím