Volební komise chybovaly: Spočítaly víc hlasů, než jich voliči odevzdali

Po prvním kole přímé volby prezidenta se ukázalo, že čtyři volební okrsky se dopustily omylu. Odevzdaných hlasů totiž bylo více než obálek.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Na pochybení upozornil web Novinky. Například v Brně-Bystrci a v jednom z děčínských okrsků podle něj bylo více platných hlasů než odevzdaných obálek. Podle Českého statistického úřadu může být důvodem nedůsledná kontrola při vyjímání lístků, které mohly být slepené.

Víc lístků než obálek

Volebních komisí bylo 14 857, toto pochybení jsme zaznamenali u čtyř z nich. Jedná se například o okres Brno-Bystrc, kde bylo 524 platných hlasů, ale jenom 515 odevzdaných obálek. V Děčíně bylo 529 platných hlasů, ale pouhých 523 odevzdaných obálek. Tuto chybu už ale není možné zpětně opravit, ale i přesto byla zaprotokolována,“ řekl Událostem247 mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar.

Celkem měly komise o 17 hlasů více, než kolik bylo vydaných obálek, psal o tom web TN. Na chybu se přišlo při přejímce dat. Upozornil na ni také program při tvorbě zápisu. Přebytečných hlasů však nebylo tolik, aby to nějak mohlo volby ovlivnit. „Já bydlím v Bystrci, takže volit jsem byla tam. Nenapadlo by mě ale, že když je ve volební komisi tolik lidí, tak se jim toto může stát. Tak snad dají při druhém kole vetší pozor,“ řekla Událostem247 paní Františka Mrázová z Brna.

Lidé už volební lístky do schránek nedostanou

Státní volební komise hodnotí první kolo, které se konalo v pátek a v sobotu, jako klidné, píše web iDnes. Podle ředitele odboru voleb ministerstva vnitra Tomáše Jirovce nastalo jen několik mimořádných událostí. Například úmrtí muže v jedné z volebních místností v Roudnici nad Labem i přerušení voleb v Kyjevě kvůli ruskému raketovému útoku na město, informuje dále iDnes. V obou případech bylo hlasování přerušeno na hodinu, s čímž zákon počítá, píše dále iDnes.

iZdroj fotografie: abcMedia

Vítězem prvního kola prezidentských voleb se stal bývalý vysoce postavený voják Petr Pavel, kterého volilo 35,4 procenta lidí. Do volebního finále s ním postoupil bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterému dalo hlas 34,99 procenta voličů. Hlasovat přišlo 68,24 procenta lidí, připomíná iDnes. Druhé kolo se bude konat v pátek 27. a v sobotu 28. ledna. Pro druhé kolo už lidé nedostanou volební lístky dvou finalistů do poštovních schránek, ale budou se vydávat přímo ve volebním místnostech, doplňuje iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále