Výhody pro očkované: Jak státy motivují občany | Události247.cz

Výhody pro očkované: Státy zvažují, jak občany motivovat. Někde už je dokonce vakcína povinná

Očkování nepostupuje tak rychle, jak by si experti a představitelé vlád představovali. Některé státy proto přistupují k různým omezením pro ty, kteří nejsou očkovaní.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zájem o očkování už polevil a vlády proto řeší, jak lidí dál motivovat. Proočkovanost většiny populace je potřeba kvůli šíření nakažlivější varianty delta. Opět přibývají počty nakažených, i když ve většině zemí se situaci daří zvládat a počet lidí hospitalizovaných v nemocnicích se skokově nezvyšuje.
Podle šéfa úřadu kancléřky Merkelové by měli mít neočkovaní omezené možnosti

Pokud by se stalo, že by kvůli mutaci delta musel do karantény nebo izolace větší počet lidí, mělo by to negativní dopad na pracovní trh, jak tomu je aktuálně například ve Velké Británii. V takovém případě by bylo potřeba, aby neočkovaní lidé omezili své sociální kontakty, myslí si to Helge Braun, šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové. Podle něj to také může znamenat, že například návštěvy restaurací, kin a stadionů už nebudou pro neočkované možné.


iZdroj fotografie: Unsplash

Svým sdělením rozvířil bouřlivou diskusi o tom, jestli by se omezení pro neočkované lidi měla kvůli šíření nakažlivější varianty delta v Německu zpřísnit. I když počty nových případů covidu rostou, počty nově očkovaných lidí ve spolkové republice naopak stagnují. Proti Braunovu návrhu má výhrady řada německých politiků včetně Armina Lascheta, kandidáta na kancléře z unie CDU/CSU Angely Merkelové.

Přísnější pravidla pro neočkované zavádí další země

Některé země už pravidla pro neočkované zpřísnily. Například v Řecku mohou do konce srpna do vnitřních prostor restaurací a zábavních podniků jen lidé s potvrzením o očkování nebo prodělání covidu. Řecká vláda také od poloviny srpna zavedla povinné očkování proti covidu pro všechny zaměstnance pečovatelských domů. Od 1. září ho pak musí podstoupit také zdravotníci i administrativní personál všech zdravotnických zařízení. Ti, kteří očkování odmítnou, dostanou neplacené volno.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Povinné očkování pro zdravotníky zavádí také Francie, která zároveň zpřísňuje podmínky pro návštěvu restaurací, obchodních center nebo pro cestování některými prostředky hromadné dopravy. Na těchto místech se, stejně jako v kině nebo divadle, musí lidé od 1. srpna prokazovat certifikátem o očkování, prodělání nemoci nebo negativním testem ne starším než 48 hodin. K podobným zpřísněním přistupují také například Itálie, Norsko, nebo Velká Británie.

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (84%) 318 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník