Volby dopadly pro Fialu katastrofálně. Babiš situace určitě využije

Volební víkend skončil a podle serveru iDnes se nejvíce řeší úspěchy a pády stran a jednotlivých hnutí. Soupeřili mezi sebou však i jednotlivci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vzhledem k řadě možných kritérií, podle kterých je možné na výsledky nahlížet, se krátce po uzavření volebních místností označili za vítěze téměř všichni, informuje o tom web iDnes. Především komunální volby jsou však podle serveru iDnes specifické a při hodnocení jejich výsledků často záleží pouze na interpretaci.

Velké vítězství zaznamenalo ANO

Zahraniční média si všímají, že ve volbách do obecních zastupitelstev v Česku uspělo ve většině velkých měst hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše. Píše o tom web Aktuálně, který cituje ČTK. Podle zahraničních médií Česko, podobně jako jiné členské země Evropské unie, bojuje s obrovskou inflací a vysokými cenami energií, pokračuje web Aktuálně. Podle opozice toho přitom vláda Petra Fialy udělala moc málo a moc pozdě, aby lidem pomohla, píše ČTK.

I když předseda Senátu Miloš Vystrčil měl v sobotu při obhajobě mandátu i přes 50 procent hlasů, nakonec musí ve druhém kole čelit kandidátce hnutí ANO Janě Nagyové. Jak připomíná Echo24, ta je společně s bývalým premiérem Andrejem Babišem obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Překvapiví vítězové a poražení

Web CNN Prima News přinesl přehled vítězů a poražených. V Praze-Řeporyjích vyhrála komunální volby kandidátka ODS a v jedenáctičlenném zastupitelstvu obsadí pět křesel. Svůj podíl na tom má současný starosta Pavel Novotný. Herec Tomáš Töpfer, který se za koalici Spolu uchází o křeslo senátora v obvodě Brno-město, jde se ziskem 29,19 procenta do druhého kola proti Bořkovi Semerádovi, píše dále CNN Prima News.

iZdroj fotografie: S vědomím Vladimíra Špidly / Facebook
Vladimír Špidla

Mezi poraženými jsou například žokej Josef Váňa nebo Vladimír Špidla. Bývalý premiér ve volebním obvodu Praha 11 skončil na pátém místě. Nedostal se ani do zastupitelstva Prahy. „Špidla byl v situaci, kdy ČSSD, za kterou kandidoval, je na tom v celostátních průměrech podpory velmi špatně,“ řekl Událostem247 politolog Lubomír Kopeček. „V Praze byla ČSSD i při dobrých celostátních výsledcích spíš podprůměrně úspěšná,“ dodal Kopeček pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa