Vláda schválila vyšší DPH pro nealko nápoje: Podle výrobců to bude mít negativní dopad na spotřebu

Podle mínění Svazu minerálních vod jde ze strany vlády o nepromyšlený a diskriminační krok. Argumentace pro návrh se jim zdá děravá.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Minerálky, džusy, šťávy, energetické nápoje, ale i kojenecká voda se zdraží, informuji Seznam Zprávy. Všechno s výjimkou kohoutkové vody se přesune do vyšší sazby DPH, tedy na 21 procent, schválila to vláda. Tento krok zaskočil výrobce nápojů. Jak dodávají Novinky, podle Svazu minerálních vod je zařazení nealkoholických nápojů do vyšší sazby DPH nepochopitelné. Jde o nepromyšlený a diskriminační krok, uvedl Svaz minerálních vod v prohlášení. Podle něj to bude mít vliv na spotřebu.

V plastových lahvích problém nespočívá

Podle producentů nealko nápojů neobstojí ani argument, že obsahují příliš cukru a vytváří plastový odpad, uvádí CNN Prima News. Ti upozorňují, že stejný problém mají také některé potraviny, které budou naopak nově ve 12% sazbě. Web Kurzy citují jednatele Kofoly Janise Samarase. Ten varuje, že od přesunu nápojů do vyšší sazby DPH čeká negativní dopad na spotřebu. 21procentní sazba znamená zdražení v průměru o 3 Kč na láhev. To povede k menší poptávce spotřebitelů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyšší DPH zasáhne i balenou kojeneckou vodu

Pedagog Jiří Šimůnek na dotaz Událostí247 říká, že jako konzumentovi se mu navrhovaná zmněna vůbec nelíbí. „Mně hlava nebere, že to zdůvodňují plastovými obaly. Vždyť se chystají zavést recyklaci plastových flašek. Jak to jde dohromady?“ To potvrzuje pro CNN Prima News generální ředitel Kofoly Daniel Buryš: „Výrobci dlouhodobě aktivně připravují zavedení zálohového systému, který umožní opakované využití PET materiálu. Jsou připraveni celý systém financovat.“

Léčivé účinky minerálky kohoutková voda nenahradí

Podle návrhu by navíc měla v nižší sazbě zůstat pouze kohoutková voda, doplňuje CNN Prima News. Zdraží balené minerální, kojenecké a pramenité vody z kvalitních zdrojů. To považuje za nejabsurdnější bod novely Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod. „Kohoutková voda není alternativou především pro kojenecké a minerální vody,“ říká v článku. „Jakoby chtěli znepříjemnit život mladým rodinám“ stěžuje si Událostem247 dvacetiletý podnikatel Jan Krátký.

iZdroj: alza.cz
Jak se v současné době daní pivo

Stejná daň zatíží také čepované pivo, jak v dubnu Události247 informovaly. Jeho sazba se rovněž přesune z nejnižší desetiprocentní a sjednotí se. Ministerstvo na svém webu uvádí, že chtělo skoncovat s absurdní situací, kdy se u piva platily dokonce 3 odlišné sazby. U čepovaného piva v restauraci 10 procent, u stánku či do PET lahve s sebou 21 procent. Nealkoholická piva byla daněna 15 procenty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články