ČOI objevila škodlivou šarži Paralenu: Prozradí ji první pohled na krabičku, po požití hrozí transplantace jater

Lidé, kteří užívají tento lék například na bolest hlavy nebo horečku, by měli zpozornět. Část čípků z jedné šarže má totiž spatné balení.

i Zdroj fotografie: Mvejr / Creative Commons / CC BY
                   

Pokud by lidé čípek užili s tím, že jde o léčivo s nižší dávkou účinné látky, i když ve skutečnosti by tomu bylo jinak, hrozí předávkování paracetamolem. To může vést i k závažnému poškození jater s následnou transplantací, varuje web Vitalia. „V případě, že někdo užíval nebo ještě užívá vyšší počet čípků, než je doporučeno v příbalovém letáku, nebo čípek dostalo dítě do 12 let s hmotností do 40 kilogramů, musí tento lék okamžitě přestat užívat a urychleně zajít k lékaři,“ řekla Událostem247 mluvčí lékového ústavu Klára Brunclíková.

Pacientům hrozí předávkování

Závada se vyskytla u výrobku Paralen čípky 500MG SUP 5, šarže CLBO1205, s datem exspirace 31. ledna 2024. Na krabičce, na které je uvedena síla léčivého přípravku 500 mg, se může nacházet vnitřní obal s vytištěnou sílou léčivého přípravku 100 mg, avšak obsahující čípky s obsahem léčivé látky 500 mg. Státní ústav pro kontrolu léčiv o tom informuje na svém webu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Hrozí proto předávkování paracetamolem. Výrobce léčivo musí stáhnout z lékáren i od pacientů

Pacienti, kteří si paralenové čípky už zakoupili, mají nárok na vrácení peněz bez nutnosti předložení účetního dokladu, píše se na webu SÚKLu. Vracet mohou načatá i nenačatá balení. Na vrácení léku mají čas do konce roku 2022. Jiná šarže tohoto léčivého přípravku je momentálně nedostupná, píše na webu SÚKL. O vhodné náhradní léčbě by proto měl rozhodnout ošetřující lékař, případně lékárník.

Výpadky léků jsou časté

Není to přitom poprvé, co v českých lékárnách některé léky chybí. V současné době se lidé mohou setkat s nedostupností některých konkrétních přípravků, které jsou dostupné bez receptu, ženské hormonální antikoncepce nebo kombinovaných léků na cholesterol. Jak píše web Lidovky, obecně se jedná o léčiva, která patří k nejžádanějším. Ve většině případů však mohou lékárny zákazníkům nabidnout náhradu se stejnou účinnou látkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud je na blistru uvedena síla 100 mg, měl by pacient přestat léčivý přípravek užívat a vrátit jej do lékárny k likvidaci

Výrobci léků musí hlásit výpadky Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, ten následně informace zveřejňuje na svých webových stránkách. Lidovky připomínají, že lékaři a lékárníci musí sami zjišťovat, jestli je lék k dispozici. Podle Lidovek na to však doktoři kvůli pracovnímu vytížení nemají čas. Jinou cestou se k nim ovšem informace o dostupnosti léku nedostane.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články