Nová dopravní značka na silnicích: Řidiči si s ní neví rady. Jedno přehlédnutí a od policistů přijdou mastné pokuty, případně zákaz řízení

Jedno přehlédnutí a od policistů přijdou pokuty, případně zákaz řízení. Značka ale předchází řadě zbytečných tragédií.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Třem stovkám českých řidičů ročně se „podaří“ vjet do protisměru, a to jde jen o oznámené prohřešky, informuje server AutoŽivě. Aby se to nestávalo, je zde relativně nová značka Stop-protisměr. Jedná se o žluté pole s výše uvedenými nápisy, černou rukou a symbolem jednosměrné ulice, píše AutoŽivě. Řidiči na ni narazí zejména na sjezdech z dálnic, které by mohl řidič mylně považovat za nájezdy. Střet s protijedoucím autem nejčastěji končí ztrátami na životech, dodává server.

Vjet na dálnici do protisměru je horší než ruská ruleta

Pokud se ocitnete v protisměru, hlavně se neotáčejte,“ varuje na dopravní policie podle serveru Novinky. Otočit se na dálnici trvá kolem 20 sekund. Za takovou dobu ujede auto v rychlosti 130 km/h asi půl kilometru, dodávají Novinky. Nemá šanci se vozidlu, které se při otáčení postaví bokem do cesty, vyhnout. Profesionální řidič Jan Štefánek Událostem247 řekl, že značku zaregistroval teprve nedávno. Je přesvědčen o její potřebnosti ve stále komplikovanější silniční síti.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Nová značka na českých cestách

Mně se to naštěstí ještě nestalo. Ale mám zkušenost hlavně se staršími řidiči, že na těch kruháčích se spoustou cedulí občas zazmatkují. Například nájezd na Rudnou u Globusu je pořádně nepřehledný. A splést se tam není legrace,“ doplnil šofér pro Události247. Ředitel Centra bezpečné jízdy LIBROS Ostrava Dalimil Frič nepochybuje o správnosti nového označování. Je ovšem trochu skeptický ohledně jeho praktické účinnosti.

Vůči přemíře dopravního značení řidiči časem otupí

Problém vidím v přesycenosti svislým i vodorovným dopravním značením,“ upřesňuje Frič pro Události247. Obává se, že záplavu nových značek nařizovaných jednotnou unijní legislativou motoristé postupem času berou na vědomí jen povrchně. Za jízdu v protisměru hrozí v ČR jedny z nejvyšších postihů, připomíná AutoŽivě. Pokuty od 5 000 do 10 000 Kč a sedm trestných bodů plus zákaz řízení až na jeden rok.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejen senioři, i zkušení řidiči na nájezdech občas znejistí

Od ledna do října roku 2022 šetřila Policie České republiky 82 325 dopravních nehod. Zahynulo při nich 390 lidí, to je o 11 více než loni. Šestapadesátiletá Petra Havlíčková se Událostem247 svěřila, že řídí od svých dvaceti let ale složitá orientace na současné silniční síti ji děsí. „Opravdu jsem se párkrát dostala do situací, kdy bych se bez rychlé orientace neobešla. Díky Bohu za takové výrazné označení.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články