Čtvrtá dávka očkování: Epidemiolog Smejkal doporučuje, aby se jí očkovali hlavně senioři

Od minulého pondělí si mohou pro druhou posilující dávku očkování proti covidu chodit zájemci starší osmnácti let. Zdravotníci jim zatím podali přes 21 tisíc vakcín.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vůbec nejvíc lidí si přišlo pro druhou posilující dávku v pátek, bylo jich 7644. V ostatní všední dny se zájem o druhou posilující dávku pohyboval mezi třemi až čtyřmi tisíci denně. Vyplývá to z informací resortu zdravotnictví. Zájem se liší podle krajů. Největší je v Praze, kde si pro další vakcínu přišlo přes 6600 zájemců, vyplývá dále ze státního webu.

Nakažených denně přibývají tisíce

Pro druhou posilující dávku si může přijít každý, komu bylo 18 let a od předchozí dávky mu uplynuly minimálně čtyři měsíce. Registrace předem není nutná, připomíná Český rozhlas. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje přeočkování hlavně lidem nad 60 let a rizikovým pacientům. Základní očkování proti koronaviru má dle webu MZČR v České republice dokončené přes 6,8 milionu lidí. Jak dále píše Český rozhlas, aktuálně však probíhá letní vlna nákaz.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcíny proti covidu-19

Počty nakažených stále rostou, minulý týden se podle informací resortu zdravotnictví ve všedních dnech nedostaly pod 2500. Přibývalo i hospitalizovaných. V sobotu 23. července bylo v nemocnicích 706 pacientů s covidem, předchozí sobotu to bylo o 200 lidí méně. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška by se nárůstu počtu hospitalizovaných mělo dát předejít právě druhou posilující dávkou, píše iRozhlas.

Válek se bojí podzimu

Pokud jsou lidé starší a ohroženou skupinou, očkování by neměli odkládat,“ uvedl pro Události247 epidemiolog Petr Smejkal. „Je důležité si uvědomit, že v době teď probíhající vlny BA.5 je posilující očkování pro některé osoby skutečně důležité. Některým lidem, kteří měli poslední očkování například v říjnu, navíc už imunita proti covidu značně ochabla. Trvanlivost očkování je okolo sedmi měsíců,“ doplnil Smejkal.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Vlastimil Válek

Bojím se listopadu, prosince a ledna. Z toho důvodu jsem si troufl spustit očkování čtvrtou dávkou už teď. Šest až sedm měsíců, které budou rizikové, budou očkovaní občané dostatečně chráněni,“ uvedl pro České noviny ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Podle Ladislava Duška by měla být letní vlna covidu na vrcholu koncem července. „Blížíme se jakémusi pomyslnému vrcholu. Pokud bych měl vycházet z běžných prediktivních modelů a z toho, jak se vyvíjí křivka v Rakousku, Německu nebo Portugalsku, tak bychom nejpozději do konce července toho vrcholu měli dosáhnout. A právě teď je to období, kdy relativně přibývá nově zachycených případů. Je nutno zdůraznit, že to nejsou celkové počty nakažených, ty v tuto chvíli neznáme,“ cituje Ladislava Duška Český rozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články