Ještě měsíc zdražování potravin, pak by měly ceny klesat, tvrdí to nejen ekonomové

Zástupci zpracovatelů i obchodníků se přou o podíl viny na drahotě potravin. Češi s nadějí kvitují prognózy ekonomů, že jarní měsíce přinesou pokles cen.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Letos v lednu se ceny meziměsíčně zvýšily v průměru o čtyři procenta, uvádí iRozhlas. Podle ekonomů by mělo zdražování pokračovat i v únoru, ale už ne takovým tempem. V jarní sezóně, očekávají experti výraznější pokles. Ekonom Štěpán Křeček vidí hlavní šanci na pokles cen s příchodem jarních měsíců. Událostem247 vysvětlil, že jaro vždy znamená návrat většího objemu českých produktů na pulty maloobchodů. ,,Jsem starý mládenec, lednička poloprázdná, nejsem moc velký jedlík, ale nakupuju zodpovědněji více než před válkou,“ říká Petr Jaroš z Ostravy.

Ve světě ceny už od loňska klesají

Pak samozřejmě zboží zlevní. Domácí produkce je vždy levnější, než zboží, které musíme dovážet,“ připomíná ekonom pro Události247. „Zkrátka, tu zahraniční zeleninu a ovoce vystřídají české produkty. To vždy vede ke zlevnění. Supermarkety pak na to reagují tak, že z vysokých cen dělají ,akce’. Zajímavé je, že na světových trzích už poklesy cen začaly, a to od konce loňského roku. Vidíme, že poklesla cena kávy, jednu dobu byl pokles i u kakaa,“ dodává ekonom pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Seniorka na nákupu

Podle Křečka je škoda, že světové ceny se pružněji neodrážejí na našich domácích. Největší poklesy byly podle něj zaznamenány u obilí, jehož ceny eskalovaly se začátkem války na Ukrajině. Prezident Agrární komory Jan Doležal tvrdí, že ceny potravin neurčují zemědělci, ale řetězce, píše dále iRozhlas. „Máme jasná data, že od nás nedošlo ani k promítnutí vyšších nákladů,“ dodává Doležal pro iRozhlas. Nejvíce podle něj vzrostly náklady zpracovatelským firmám. ,,Chleba už si peču sama, dám se i na brambory,“ říká Alena Mráčková Událostem247.

Jeden za osmnáct…

Naopak České noviny citují prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu a poradce ministra průmyslu Tomáše Prouzu. Ten naopak dává vinu dodavatelům. Za pokračujícím zdražováním potravin údajně nestojí maloobchodní řetězce, ale zneužívání inflace a dominantního postavení ze strany dodavatelů. „Obchod často nemá alternativu a velcí dodavatelé nás drží pod krkem,“ uvedl dále v Českých novinách Prouza.

iZdroj fotografie: abcMedia
Navyšování zisků ze strany dodavatelů i prodejců odnáší koncový zákazník

Já bych to nazval: ,Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet,‘ shrnul pro Události247 Křeček. Problém představují velcí zemědělci, kteří zneužívají dominantní pozice na trhu v části sortimentu. „Marže některých obchodníků jsou pak ale taky přehnaně vysoké. Maximalizaci jejich zisků odnáší koncový zákazník. Lepší by bylo místo několika velkých zemědělců mít více středních a menších, aby si mohli lépe konkurovat,“ uzavírá ekonom.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem