Zachránění Češi řeší neplatné pojistné | Události247.cz

Zachránění čeští horolezci řeší problém s pojišťovnou a pákistánskou vládou, která je nechce pustit zpět do Česka

Zachránění Čeští horolezci řeší kromě zdravotních problému i finance. Záchrana je může stát i desetitisíce dolarů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek s jejich pákistánským kolegou byli od minulého pátku v potížích při sestupu z hory Rakapoši. Narazili na lavinové pole a zachránit se je podařilo až ve středu. Teď jim hrozí, že si budou muset celou záchranou akci zaplatit ze svého. Hora patří na seznam zakázaných, událost může být považována za nelikvidní. Náklady by je vyšly celkově na desetitisíce dolarů.
Horolezci prý neměli povolení

Oba čeští horolezci byly pojištěny u pojišťovny UNIQA. V pojistných podmínkám má uvedeno, že pojištění neplatí v případě cest do nedoporučených oblastí. Na webu ministerstva zahraničních věcí je hora Rakapoši uvedena jako nedoporučená, respektive zakázaná. Je tedy možné, že pojišťovna bude po horolezcích požadovat proplacení nákladů na záchrannou akci. Oba Češi jsou situací zaskočeni.


iZdroj fotografie: Pixabay

K situaci se vyjádřil i pákistánský ministr turistiky Raja Násir Ali Khan. Sdělil, že výstup se uskutečnil bez povolení pákistánských úřadů a označil chování Vlčka a Macka za neetické. Horolezci tak porušili pákistánské právní normy, což je také v rozporu s podmínkami cestovního pojištění. Čechům hrozí, že událost bude vyhodnocena jako nelikvidní a vše si budou muset uhradit sami. S tím však horolezci nesouhlasí.

Češi odmítají zanedbání výpravy

Vedoucí výpravy Jakub Vlček pro MF Dnes uvedl, že hora není nebezpečná a nezná důvody, proč by tomu tak mělo být. Údajně nikdy a nikde tuto informaci nezaznamenal a ničeho se neobával. Samozřejmě se zatím nespoléhám na nic, ale věřím, že záchranu zaplatí. Naše pojistka byla nastavená na nejvyšší plnění,“ řekl Vlček. Jeden z nejlepších horolezců Jindřich Vlček však považuje výpravu za hloupou a nebezpečnou.


iZdroj fotografie: Pixabay

Horolezci prý povolení měli již od června, ale plánovali výstup na osmitisícovku Gašerbrum 2. Nakonec ale cíl museli změnit právě na horu Rakapoši. Kvůli vysoké ceně změnili agenturu, což je dlouhý proces plný papírovaní. Podle vedoucího výpravy bylo povolení v procesu, ke kterému nejspíše nedošlo. „Více než 20 dní jsme toto povolení řešili, určitě jsme to nezanedbali. Měli jsme ověřené, že pro nás vrtulník přiletí,“ brání se Jakub Vlček.

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (82%) 327 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím