Zachytávání vody do kýble a topení jen o Vanocích. Ve snaze vyjít s penězi se lidé uchylují k zoufalým rešením

Inflace a zdražování jsou noční můrou většiny Čechů. Energetická krize se už dotkla prakticky všech skupin obyvatel.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

České domácnosti loni spotřebovaly v průměru 93 litrů vody na osobu každý den, což je nejvíc od roku 2008. Vodné a stočné v řadě měst a obcí teď podraží až o třetinu, psal o tom web Novinky. Výdaje domácností na bydlení a potraviny se v průměru zvýšily o 3200 korun za rok. Třetina z nich podle průzkumu neušetří měsíčně víc než 500 korun, informoval web Seznam zprávy. Chudobou je ohrožená až čtvrtina domácností.

Příjmy se budou snižovat i příští rok

Reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, stejně jako ve druhém kvartále. Nominálně se podle Českého statistického úřadu průměrná mzda zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun, inflace ale rostla rychleji. Psal o tom web České noviny. Podle analytiků se už pokračující propad reálných mezd projevuje ve snížené spotřebě domácností. Vzhledem k přetrvávající vysoké inflaci se podle nich budou reálné příjmy snižovat i v příštím roce, i když už pomalejším tempem.

iZdroj fotografie: abcMedia
Česko letos od ledna do listopadu spotřebovalo o pětinu méně zemního plynu než loni

Některým lidem už přišly nové předpisy záloh. Vysoké ceny energií i vody nutí mnohé z nich, aby začali tvrdě šetřit. Například na západě Čech podraží v příštím roce voda o 16 procent. Psal o tom web TN. Vodohospodářské sdružení měst a obcí západních Čech zvýšilo její cenu v průměru o 14 korun za kubík. V průměru tedy budou obyvatelé regionu platit za kubík asi 105 korun včetně DPH, spočítal web. Na jižní Moravě bude nejdražší voda v Blansku, kde cena meziročně poskočí o skoro 30 korun na necelých 144 korun, píše web iDnes.

Lidé nastolili „studený odchov

„Do budoucna lze samozřejmě očekávat, že lidé budou spotřebu vody omezovat,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Situace je nejhorší u teplé vody, kde je velký podíl energií na výrobě. Studená voda taky zdražuje, ale tam ty nárůsty nebudou tak zásadní. Cena vody se po celé republice odlišuje. Záleží na místních vodovodech a kanalizacích, jak naceňují. Všude však lze očekávat nárůst o deset až dvacet procent,“ dodal ekonom.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Kvalita stravování a stravovací návyky v Česku se mění. Kvůli zdražování si každý čtvrtý Čech už nemůže dovolit stejné potraviny jako dřív

K drastickému šetření už se musel uchýlit pan Jaroslav R. „Rozhodli jsme se, že budeme šetřit ve velkém a natrvalo. Není to příjemné, je nám to všem jasné, ale je to potřeba. Teď třeba dcera sbírá vodu do lavorů, ve kterých si pak oplachujeme ruce. Topení omezili na minimum. O svátcích to ale pustíme určitě. Je nás v baráku dohromady sedm, prostě bychom nevyšli, kdybychom si dělali, co se nám zlíbí,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články