Žalobce Šaroch dostal další termín, o kauze Čapí hnízdo musí rozhodnout do konce srpna

O návrhu na podání obžaloby na premiéra Andreje Babiše, která se týká kauzy Čapí hnízdo, by se mělo rozhodnout do konce letních prázdnin.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch premiéra buď postaví před soud, jeho stíhání zastaví, nebo předá celou věc zpátky policii, aby ji došetřila. Termín 31. srpna určil dohledový orgán, tedy Vrchní státní zastupitelství v Praze. Ani toto datum však ještě nemusí být definitivní. Obvinění by totiž mohli do trestního spisu ještě doplnit nové důkazy.
Historie kauzy Čapí hnízdo

Kauza Čapí hnízdo je dotační aféra, ve které figuruje premiér Andrej Babiš a další osoby. Případ se týká oprávněnosti dotace ve výši 50 milionů korun na výstavbu areálu Čapí hnízdo. Peníze v roce 2008 čerpala společnost Farma Čapí hnízdo, a.s., která byla do konce roku 2007 součástí holdingu Agrofert. Dotace byla určena pouze pro malé a střední podniky. Firma Imoba, nástupce společnosti Farma Čapí hnízdo, ji nakonec vrátila Regionálnímu operačnímu programu Střední Čechy v roce 2018.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Policie v případu obvinila 11 fyzických osob, mezi které patřili také Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš mladší, ze spáchání trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie ve „zločinném spolčení“. Podle obvinění dotaci, určenou malým a středně velkým firmám, čerpal koncern Agrofert prostřednictvím nastrčené malé firmy. Tím měla vzniknout škoda téměř 50 milionů korun. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí vylo v květnu 2018 zastaveno. O rok později Šaroch zrušil stíhání zbylých obviněných.

Babiš trvá na tom, že veškerá obvinění jsou vymyšlená

Policie ukončila vyšetřování případu na konci května a Šarochovi navrhla, aby podal obžalobu. Premiér tenkrát řekl, že celá kauza je účelová a uměle vykonstruovaná a důrazně odmítl, že by kolem farmy Čapí hnízdo bylo cokoliv nezákonného. Druhá obviněná Jana Mayerová se k věci vyjádřit odmítla. Také ona ale už dříve řekla, že je přesvědčena o tom, že vše bylo právně v pořádku.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na konci roku 2019 po důkladné revizi trestní stíhání Babiše a Mayerové opět obnovil. Řízení v jejich případě bylo podle něj zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišovy rodiny už pokračovat nebude. Zeman v polovině května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikl k 30. červnu. Na konci května u policie také skončil hlavní vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 310 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?