Prezidentští kandidáti se shodli: Zdravotní stav prezidenta je věcí veřejnou

Za pár dnů si budou Češi volit svého prezidenta. V televizních debatách se probíralo i to, jestli by měli lidé vědět podrobnosti o zdraví hlavy státu.

i Zdroj fotografie: Karkanoid1991, David Sedlecký, GP61editor / Creative Commons / CC BY-SA
                   

To, jestli je zdraví prezidenta věcí veřejnou, se začalo řešit už v době, kdy Miloš Zeman skončil s vážnými zdravotními problémy v péči lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, a to v říjnu 2021. Psal o tom web Novinky. Důvody jeho hospitalizace nebyly přesně známé, protože Hrad diagnózu nezveřejnil, doplňuje web ČT24.

Uchazeči promluvili o svém zdraví

Kandidáti na post hlavy státu odpovídali v televizních debatách na to, jak by komunikovali o zdraví svém a zdraví nejbližších spolupracovníků na Pražském hradě. Jak píše web ČT24, shodli se na tom, že by o svém zdravotním stavu chtěli s veřejností komunikovat transparentně. Podobně se kandidáti vyjadřují také ve věci spolupracovníků prezidenta. Podle Petra Pavla i Danuše Nerudové by měla hlava státu o svém zdravotním stavu a spolupracovnících informovat otevřeně, píše dále ČT24. 

iZdroj fotografie: ČMKOS
Kandidát na prezidenta a šéf odborů Josef Středula se v pondělí osobně vzdal kandidatury na ministerstvu vnitra. Voliče o jeho odstoupení budou informovat vývěsky ve volebních místnostech

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš pro web CNN Prima News přiznal, že ho občas trápí váha a lehce vyšší tlak, na který bere léky. Dříve prý dělal třeba hormonální jógu. „To jsem dělal, ale nyní mám takovou malinkou kýlu. Ale spočívalo to v dýchání břichem,“ vysvětlil pro web. Vyšší tlak trápí i lékaře Tomáše Zimu. „Při léčbě tabletami je kompenzovaný, takže v mezích normy. Ale prodělal jsem těžký covid,“ svěřil se Zima CNN Prima News. Senátor Pavel Fischer CNN Prima News řekl, že se cítí naprosto zdráv.

Informovat voliče může pomoci při konečném rozhodování

Jsem přesvědčen, že prezidentští kandidáti by měli ty nejdůležitější údaje o svém zdravotním stavu zveřejnit v době, kdy zveřejnili svoji kandidaturu. Ten, kdo zvítězí, by to potom měl dělat pravidelně jako prezident,“ uvedl pro Události247 politolog Jan Herzmann. „Může to být jedna z informací, kterou mohou voliči zvažovat při rozhodování pro koho hlasovat. Vliv na to může mít i druhé volební období Miloše Zemana, kdy byl výkon jeho funkce negativně ovlivněn jeho zdravotním stavem,“ řekl Událostem247 politolog Vlastimil Havlík.

iZdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC-BY
Funkční období Miloše Zemana skončí 8. března 2023

Volba prezidenta České republiky proběhne 13. a 14. ledna 2023, její případné druhé kolo potom 27. a 28. ledna. Současnému prezidentovi Miloši Zemanovi skončí druhé funkční období 8. března 2023. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v neděli oznámil, že se vzdává kandidatury na prezidenta. Web České noviny připomíná, že do volby tak půjde už jen osm kandidátů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem