Ceny potravin 2023: Co se dělo doposud byl jen slabý odvar. Češi se při nákupech nedoplatí

Zdražování se na Čechy valí ze všech stran a neskončí zřejmě ani v roce 2023. Na vině jsou především ceny energií.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vypadá to, že světová potravinová krize je zřejmě zažehnána. Ve světě totiž po více než dvou letech potraviny podle všeho konečně zlevňují. Psal o tom web Kurzy. V Česku si ovšem na takový příznivý vývoj ještě lidi počkají. Podle expertů se naopak Češi musí připravit na další zdražování.

Příští rok má být zdražování mírnější

Vývoj cen není jednoduché predikovat. Mnohé podniky jsou na tom tak, že jim teď konči fixace na ceny energií a zřejmě tak budou donuceny k tomu, aby zvedly ceny nabízených produktů. Stane se tak pravděpodobně už k 1. lednu 2023. Psal o tom web Peníze. Na vývoj cen bude mít vliv logicky také poptávka. Příští rok by měl však být z hlediska zdražování mírnější než ten letošní, píše dále web.

iZdroj fotografie: abcMedia
Studie zpracovaná u příležitosti směrnice o Ekodesignu pro chladničky a mrazničky uvádí, že průměrná životnost těchto spotřebičů v evropských domácnostech je až 15 let

Deset vajec by tak mohlo stát až osmdesát korun, litr mléka třicet a kostka másla by se dala pořídit za 77 korun. Upozornil na to web iDnes. Kilogram obyčejného šunkového salámu stál začátkem roku 2022 přes 150 korun, nyní stojí kolem 180 korun. Ekonom Lukáš Kovanda pro iDnes uvedl, že v příštím roce salám podraží zřejmě méně než letos a cena zůstane pod 200 korunami za kilogram. Obvyklých deset dekagramů salámu se tak vejde pod 20 korun.

Máslo stávalo deset korun

Výrazně jednodušší je vyjmenovat položky, které zdražovat nebudou,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Například cukr podražil meziročně o 105 procent a stojí přes 30 korun, vysoké nárůsty jsou také u mouky, másla, olejovin, pečiva a masa. Přesné ceny v příštím roce se zatím nedají moc předikovat. Reálné příjmy obyvatel ale klesají, zhruba o desetinu a lidé si tak ze svých příjmů mohou dovolit nakupovat méně zboží a služeb,“ doplnil Křeček.

iZdroj fotografie: Ludvig14 / Creative Commons / CC BY
Nákup v Německu se už nevyplatí. Poprvé za pět let mají potraviny dražší

Zdražování je opravdu naprosto šílené,“ řekla Událostem247 zákaznice známého obchodního řetězce Ivana Horáková. „Je mi 45 let a pamatuji si, kdy stála kostka másla 10 korun, rohlík 20 haléřů a ledňáček se dal koupit za korunu. Na nákup mě maminka posílala s dvacetikorunou. Teď je máslo za 70, rohlík za 3 koruny a ten samý ledňáček stojí 13 korun. Tenkrát také bylo fajn, že ceny byly jednotné a uvedené přímo na obalech,“ vzpomíná zákaznice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety