Zeman sklízí kritiku. Za Vrbětice prý nemohou Rusové. Prezident vyzradil tajné informace a ohrozil bezpečnost ČR

Miloš Zeman ve svém projevu řekl, že podle zprávy BIS neexistují žádné důkazy, které by potvrdily přítomnost ruských agentů v areálu ve Vrběticích před výbuchem.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prezident po týdenním mlčení konečně vystoupil v televizi, aby se vyjádřil ke kauze Vrbětice. Podle jeho slov není ve zprávě BIS jediný důkaz, že by za akcí stáli agenti ruské vojenské tajné služby GRU. Zeman také řekl, že pokud se průkazně potvrdí přítomnost agentů GRU ve Vrběticích před výbuchem, Ruská federace by měla zaplatit tím, že se Rosatom nezúčastní tendru na nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech.

Zeman údajně vyzradil tajné informace a ohrozil vyšetřování

Doslova šokovaný byl šéf Senátu Miloš Vystrčil, který na konto prezidentova projevu řekl, že Zeman ohrozil vyšetřování, když citoval ze živého spisu. Vyzradil tím totiž některé části vyšetřování a ohrozil bezpečnostní zájmy České republiky a veřejně informoval o některých závěrech vyšetřování BIS. Prohlásil například, že vyšetřovatelé pracují s hypotézou, že za výbuchem mohl stát jeden z majitelů firmy Imex, nebo že za to mohla neodborná manipulace s výbušným materiálem. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na druhou stranu prezident při projevu zdůraznil, že nesmíme dovolit, aby na území suverénní země pracovali dva agenti z cizí země. Tím spíše, pokud při takovém činu vznikla miliardová škoda a zemřeli dva čeští občané. Miloš Zeman také řekl, že vůbec nevylučuje účast ruských tajných služeb. Podle jeho slov je ale nutné počkat na závěr vyšetřování a podat tak českým občanům i světu úplnou pravdu. 

Prezident polevil v usilování o Sputnik V

Po kauze ve Vrběticích slevil Miloš Zeman z naléhání, aby se v Česku začala používat ruská vakcína. Při svém projevu prezident řekl, že o Sputnik V bude usilovat pouze až v případě, že nebude dostatek očkování od jiných výrobců. Dříve přitom chtěl používat ruskou vakcínu i přesto, že nebyla schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, a údajně byl kvůli tomu také odvolán Jan Blatný, ještě nedávný ministr zdravotnictví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Se svým projevem prezident vystoupil až týden po medializaci celé kauzy. I za tuto krátkou dobu však stihla česká vláda vyhostit 18 diplomatů napojených na ruské tajné služby, a další desítky Rusů žijících v Česku. V reakci na to Rusko vyhostilo dvacet českých diplomatů z ambasády v Moskvě, a jak uvedl Jan Hamáček, šlo o silnou reakci, jakou nikdo nečekal. Miloš Zeman schvaluje paritu diplomatického zastoupení a podle jeho slov vítá stejný počet diplomatů na české i ruské ambasádě.

Zdroj: Rozhovor pro CNN Prima News

131 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 274 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň