Českým potravinám odzvonilo: Všechno z dovozu. Stát začne ve velkém likvidovat domácí výrobce

2,7 miliard korun namísto letošních pěti. Snížená podpora zemědělců dopadne příští rok zejména na tuzemské farmáře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kapitola rozpočtu České republiky určená na dotační podpory pro zemědělce a potravináře bude podstatně snížena. Z letošních 5 mld korun klesne na 2,7 mld korun v příštím roce. Změnu navrženou vládou cituje na svém webu Agrární komora ČR (AK). Podle farmářů snížení dotací ohrozí hlavně blahobyt chovaných zvířat, uvedly TN. To znamená jejich životní pohodu, stav dokonalého fyzického a psychického zdraví, kdy zvíře žije v souladu se svým prostředím, píše dále TN.

Nebudeme konkurenceschopní, varují zemědělci

Prezident AK Jan Doležal Událostem247 zdůvodnil, proč její členové zaujali k vládnímu kroku zásadně nesouhlasné stanovisko. „Naši členové produkují přes 80 % tuzemských zemědělských komodit pro výrobu potravin. Zemědělcům i potravinářům raketově rostou vstupní náklady; přitom mají omezené možnosti promítnout je do finálních cen. Farmářům se nebude vyplácet chovat hospodářská zvířata nebo pěstovat náročnější, ,citlivé’ plodiny.“ Podle webu Agrární komory dopadnou snížené národní dotace negativně především na výrobu domácích potravin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Farmářské výrobky si oblíbila řada Čechů

Důsledků novely si všímá i Jaromír Kublák z rodinné Farmy Fryčovice, pyšnící se podle jeho slov více než dvousetletou tradicí. „Nelíbí se nám to,“ odpovídá rezolutně Událostem247. „Jednoznačně to pro nás bude znamenat menší investice. Větší nejistotu. Míň budeme utrácet, respektive utrácet vůbec ne. Nekoupíme si to, co bychom chtěli a potřebovali. Nebo prostě některé důležité investice budeme muset odložit na později,“ dodává Kublák pro Události247.

Produkci základních komodit neomezí ani za méně výhodných podmínek

Jak farmář dále informoval Události247, jejich nabídka stále nestačí poptávce na trhu. „Nestačíme pěstovat a dodávat brambory, máme pořád málo. Musíme je kupovat ze světa. Ale že bychom zasadili míň brambor kvůli tomu, že nám teď sníží dotace, to opravdu neplánujeme. Takhle neuvažujeme. Musíme je zasadit tak jako tak, abychom jich pro své ,kunčafty’ měli vždycky dostatek,“ uzavírá Kublák pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Poptávka po bramborách převyšuje nabídku českých producentů

Osmatřicetiletá Andrea Kroupová je dlouhodobou zákaznicí obchodů nabízejících potraviny v biokvalitě. Více než o cenu, kterou zaplatí, jí jde o vědomí, že jde o produkty z ekologicky příznivých chovů. „To je špatná zpráva. Podle mě by trend měl být právě opačný: Producenty farmářských potravin co nejvíce podporovat. Rušit by se právě naopak měly ty ,koncentrákya ne biochovy,“ řekla Událostem247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad