Zemědělci půjdou demonstrovat, nelíbí se jim dotační systém. Směřování vládní dotační politiky vzbuzuje rozpaky i u těch, kterým má podpora pomoci

Vláda hodlá zavést třiadvacetiprocentní platbu na první hektary. Jiné země Evropy běžně uplatňují sazbu do 12 procent.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Strategie, kterou vláda do budoucna vytyčila, se podle iDNES nesetkala s pochopením u Agrární komory ČR ani u Zemědělského svazu. Jak uvedl server iDNES, obě organizace pozvou na středu 8. června své členy do pražského paláce Lucerna, aby se zde setkali s představiteli vlády v čele s premiérem Petrem Fialou a vyslechli si od nich vysvětlení. Chtějí i podrobnější odůvodnění jejich záměrů. Vyloučena není následná mnohatisícová demonstrace před Úřadem vlády, informuje iDNES.

Postup vlády poškodí vzájemnost mezi zemědělci

Zemědělský svaz ČR (ZSČR) považuje úpravu za diskriminaci určitého druhu vlastnictví, prohlásil pro Události247 jeho předseda Martin Pýcha. „Protože nejvíc ta změna dopadne na střední podniky, do nichž vložili drobní vlastníci své majetky, aby lépe obstáli na trhu a nyní jsou za to vlastně trestáni. Za plnění stejných podmínek dostanou podstatně nižší dotaci. Rozhodující je velikost, a ne kvalita výsledku. Taková konstrukce je pro nás nepřijatelná,“ uzavírá Pýcha pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Traktor na poli

Ladislav Kašpar, zemědělec z Těšetic-Vojnic na Olomoucku, patří mezi ty, kteří na zvýšenou dotaci dosáhnou, protože hospodaří na pozemcích o rozloze do 150 ha. Přesto ani on není z vládního plánu nijak nadšený. Připadá mi, jako by spíš chtěli rozeštvat zemědělce vzájemně mezi sebou. Dřív se to nazývalo jednotná platba na plochu, a teď nám z toho udělali platbu nejednotnou. Osobně mi to vadí, mám v těch větších podnicích spoustu známých,“ řekl Událostem247 Kašpar.

Český venkov možná zešedne

Jedním z nezamýšlených důsledků vládní novely bude, podle přesvědčení předsedy ZSČR Pýchy, očividné snížení pestrosti celého českého venkova. „Je to paradox. Střední a větší podniky mají opravdu pestřejší výrobu než ty malé, protože právě ony zajišťují převážnou většinu živočišné výroby. A ta vyžaduje rozmanitost plodin: krmných, vojtěšky, jetele, trávy, kukuřice. Kdežto bez živočišné výroby se pěstují pouze tržní plodiny,“ uvedl Pýcha pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Farmář u dojnic

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal Událostem247 potvrdil, že organizátoři zvažují i eventuální demonstraci. „Ze zákulisních zdrojů víme, že vláda si snad problém částečně uvědomuje a hodlá přijít s dodatečnými podporami pro tvůrčí zemědělce, tzn. pro ty, kteří chovají dojný skot a provozují speciální rostlinnou výrobu. Pořád to jsou ale pro nás spíš plané sliby, my chceme slyšet jasné slovo. Pokud nebudou brát situaci dost vážně, vydáme se jim to říct před Úřad vlády.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články