Studenti si stěžují na nevytopené třídy. Vytápění musíme tlumit kvůli drahotě, reaguje střední škola

Na české střední studenty čekaly nevytopené třídy. Vyučování museli strávit ve 12 stupních Celsia. Podle ředitelky však šlo o výjimečnou situaci.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Letošní zima podle očekávání zkouší odolnost Čechů vůči spoustě nepříznivých okolností, a to vesměs zaviněných ekonomickou krizí. CNN Prima News informovala, že na Střední zdravotnické škole v Hranicích si studenti stěžují na zimu. Ráno po mrazivém víkendu klesla teplota ve třídách na dvanáct stupňů. Podle ředitelky se škola v poslední době pokouší ušetřit pomocí tlumení topení mimo vyučovací hodiny, uvádí CNN Prima News.

Na vytápění mimo vyučovací hodiny školám nezbývají peníze

Je hrozné chodit do školy, když je tu taková zima,“ uvedla podle serveru CNN Prima News jedna ze studentek čtvrtého ročníku. „Víme, že za to paní ředitelka nemůže. Rodičům se ale nelíbí, že tady chodíme v teplých ponožkách a dekách,“ doplnila další studentka pro server. Podle ředitelky Jany Čamborové školu poškozuje i to, že nemá vlastní kotelnu. Účty za energie budou nejspíš přes snahu ušetřit vysoké. „Předběžně vyčíslená částka za topení by nás zlikvidovala,“ uvedla Čamborová pro CNN Prima News.

iZdroj fotografie: abcMedia
Minulý týden Česko zasáhly mrazy, v průměru rtuť teploměru klesala k -16 °C

Události247 oslovily ředitelku školy Hanu Čamborovou. Podle ní šlo o výjimečnou a nešťastnou shodu náhod. „Šlo o jedno pondělní ráno, jedinou vyučovací hodinu a je z toho taková aféra. Výjimečně jsem svolala žáky na nultou hodinu. O víkendu předtím bylo venku mínus jedenáct. Jak mohlo někoho předem napadnout, že bude taková zima? Samozřejmě bych byla tu nultou hodinu zrušila. Během dopoledne se to zase zahřálo na dvacet.“

Se zimou zatočíme po našem

V podobném duchu se na podnět Událostí247 rozpomněl na vlastní gymnaziální léta šedesátiletý podnikatel Jaroslav Svoboda. „Po Novém roce 1979 přišly tak kruté a vytrvalé mrazy, že ve třídě bylo někdy taky sotva kolem deseti stupňů. Ověřili jsme si to teploměrem. Na protest jsme zůstali sedět v zimních bundách. Vešel osvícený dějepisář a zcela neakademicky nás zryčel: ,Děcka, tak to ne! Kabáty dolů, ven z lavic a zacvičíme si!‘ A bylo po rebelii i po zimě.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Za minimální teplotu ve školní třídě uznává platná vyhláška 20 stupňů

Události247 monitorovaly vývoj návrhů MPSV regulovat přes zimu teploty ve veřejných budovách a v obydlích. Podle lékařů navrhované minimální teploty odpovídaly požadavkům lidského zdraví. Ekonom Vít Hradil potvrzuje: „Směrodatné je, co si myslí lékaři. Pokud vím, ti tvrdí, že lidské tělo by při osmnácti stupních žádný problém mít nemělo. Jsme dlouhodobě zvyklí na vyšší teploty, ale to, jak se zdá, nemá ze zdravotnického pohledu opodstatnění,“ zakončuje pro Události247 Hradil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad