Zima udeřila: Teploty klesají hluboko pod nulu, sníh komplikuje dopravu

Noc na úterý byla v Česku nejchladnější nocí této zimy. Teploty nad ránem klesaly hluboko pod bod mrazu, v Pohoří na Šumavě naměřili meteorologové mínus 25,8 stupně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od víkendu na mnoha místech v Česku sněží, což komplikuje dopravu. Některé tahy musely být zcela uzavřené, jinde se tvořily dlouhé kolony, psal o tom web Blesk. Meteorologové varují, že tento týden bude nejmrazivější z celého prosince, přes den může teplota klesnout až k mínus 15 stupňům Celsia, informuje dále Blesk.

Ve větším mrazu je silničářská sůl k ničemu

Problémy jsou především v dopravě. Sníh a námraza dělají starosti řidičům po celé republice. Píše o tom web České noviny. Například už při teplotě mínus 9 stupňů ztrácí sůl, kterou používají silničáři, účinnost. Komunikace tak mohou namrzat a silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost, pokračují České noviny. Ochladilo se však i v nížinách. Například v Karlových Varech bylo v úterý okolo šesté hodiny ranní -14,2 °C, píše web TN.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Naplnila se tak meteorologická výstraha před silnými mrazy. Po pondělním sněžení leží sníh takřka v celé republice, silnice I. třídy a dálnice jsou většinou již plně protažené a holé

Krutou zimu už dříve předpovídali také odborníci z redakce Severe Weather. Varovali, že ta letošní může být výrazně chladnější než ty předešlé. Hrozí totiž, že teploty do hlubokého podprůměru srazí aktivita polárního víru, který přinese i častější sněhové srážky na území celé Evropy. Nízké teploty dělají starosti především lidem, kteří topí dřevem. Jeho ceny jsou totiž extrémní, psal o tom web iDnes. Hlavním důvodem zdražení je fakt, že cenu zvýšili výrobci, tedy majitelé lesů, dodává iDnes.

Na štědrý den byly i jarní teploty

Tento týden bude teplotně podprůměrný a na většině území České republiky očekáváme celodenní mrazy,“ uvedla pro Události247 meteoroložka Dagmar Honsová. „Nepotrvá to však dlouho, od pondělí 19. prosince se začne opět oteplovat a teploty budou postupně stoupat až k 5 stupňům Celsia. Sněhová pokrývka proto bude v těch nižších nadmořských výškách postupně roztávat,“ dodala meteoroložka pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro noc na středu bude opět platit výstraha na silný mráz s teplotami pod minus 12 stupni, ale na opačné straně Česka než v noci na úterý – tedy na severovýchodě

Podle meteoroložky to však vypadá, že sněhu se na Štědrý den opět nedočkáme. I když je teď chladněji než obvykle, teplotní rekord už několik let nepadl. „Nejvyšší teplota byla na Štědrý den naměřena v roce 1958 na stanici Lučina, kdy bylo 14,5 stupně Celsia. V Pražském Klementinu je teplotní rekord z roku 1977 na 12,9 stupních. Naopak nejnižší teplota pro 24. prosinec byla naměřena na Šumavě na Horské Kvilně a to mínus 31,5 stupně v roce 2001,“ říká pro Události247 Honsová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad