Zima udeřila: Teploty klesají hluboko pod nulu, sníh komplikuje dopravu

Noc na úterý byla v Česku nejchladnější nocí této zimy. Teploty nad ránem klesaly hluboko pod bod mrazu, v Pohoří na Šumavě naměřili meteorologové mínus 25,8 stupně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od víkendu na mnoha místech v Česku sněží, což komplikuje dopravu. Některé tahy musely být zcela uzavřené, jinde se tvořily dlouhé kolony, psal o tom web Blesk. Meteorologové varují, že tento týden bude nejmrazivější z celého prosince, přes den může teplota klesnout až k mínus 15 stupňům Celsia, informuje dále Blesk.

Ve větším mrazu je silničářská sůl k ničemu

Problémy jsou především v dopravě. Sníh a námraza dělají starosti řidičům po celé republice. Píše o tom web České noviny. Například už při teplotě mínus 9 stupňů ztrácí sůl, kterou používají silničáři, účinnost. Komunikace tak mohou namrzat a silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost, pokračují České noviny. Ochladilo se však i v nížinách. Například v Karlových Varech bylo v úterý okolo šesté hodiny ranní -14,2 °C, píše web TN.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Naplnila se tak meteorologická výstraha před silnými mrazy. Po pondělním sněžení leží sníh takřka v celé republice, silnice I. třídy a dálnice jsou většinou již plně protažené a holé

Krutou zimu už dříve předpovídali také odborníci z redakce Severe Weather. Varovali, že ta letošní může být výrazně chladnější než ty předešlé. Hrozí totiž, že teploty do hlubokého podprůměru srazí aktivita polárního víru, který přinese i častější sněhové srážky na území celé Evropy. Nízké teploty dělají starosti především lidem, kteří topí dřevem. Jeho ceny jsou totiž extrémní, psal o tom web iDnes. Hlavním důvodem zdražení je fakt, že cenu zvýšili výrobci, tedy majitelé lesů, dodává iDnes.

Na štědrý den byly i jarní teploty

Tento týden bude teplotně podprůměrný a na většině území České republiky očekáváme celodenní mrazy,“ uvedla pro Události247 meteoroložka Dagmar Honsová. „Nepotrvá to však dlouho, od pondělí 19. prosince se začne opět oteplovat a teploty budou postupně stoupat až k 5 stupňům Celsia. Sněhová pokrývka proto bude v těch nižších nadmořských výškách postupně roztávat,“ dodala meteoroložka pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro noc na středu bude opět platit výstraha na silný mráz s teplotami pod minus 12 stupni, ale na opačné straně Česka než v noci na úterý – tedy na severovýchodě

Podle meteoroložky to však vypadá, že sněhu se na Štědrý den opět nedočkáme. I když je teď chladněji než obvykle, teplotní rekord už několik let nepadl. „Nejvyšší teplota byla na Štědrý den naměřena v roce 1958 na stanici Lučina, kdy bylo 14,5 stupně Celsia. V Pražském Klementinu je teplotní rekord z roku 1977 na 12,9 stupních. Naopak nejnižší teplota pro 24. prosinec byla naměřena na Šumavě na Horské Kvilně a to mínus 31,5 stupně v roce 2001,“ říká pro Události247 Honsová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články