Řidiči v ohrožení: Každé auto může raz dva skončit s prázdnou nádrží. Nafta a benzín zmizí šmahem v rukou zlodějů

Nejčastějším cílem útoků zlodějů jsou kamiony, stavební a zemědělské stroje. Dá jim to méně práce a zmocní se hektolitrů nafty.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

V Česku se rozmáhají krádeže pohonných hmot přímo z nádrží zaparkovaných vozidel, zaznamenaly TN. Opravy poškozených vozidel jdou do desítek tisíc, informují TN. Zloději nádrže navrtají, a musí se proto vyměnit. Kromě parkování v garáži jiná obrana téměř neexistuje. Kriminalisté se shodují, že za nárůst můžou vysoké ceny paliv, hlavně nafty. Častým cílem zlodějů jsou například traktory a nákladní auta v areálech zemědělských družstev, uvádí iRozhlas.

O polovinu více případů, než za celý loňský rok

Ondřej Moravčík, mluvčí Policejního prezidia ČR Událostem247 potvrdil, že meziroční nárůst výskytu tohoto druhu kriminality je téměř dvojnásobný. Za celý loňský rok policisté zaznamenali 140 podobných případů, letos dosud 210. „Zloději se soustředí zejména na nákladní auta, stavební a zemědělské stroje. Největší výskyt těchto případů v poslední době zaznamenáváme v Plzeňském a Středočeském kraji,“ doplnil Moravčík pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nejvíce práce se zloději PHM mají policisté v krajích Plzeňském a Středočeském

Ředitel Centra bezpečné jízdy LIBROS Ostrava Dalimil Frič si pamatuje už několik podobných „módních vln“. Událostem247 potvrdil, že se zvýšeným zájmem o cizí benzín a naftu se motoristé potýkají periodicky řadu let. „Je to už pokaždé, když PHM zdraží. Už zase se vykrádají ze zaparkovaných vozidel. A vývoj jde dopředu: Čím komplikovanější auta, tím sofistikovanější jsou zloději. Kradou se katalyzátory kvůli vzácným kovům; kradou se celá auta.“

Životu nebezpečná „inovace“

Dlouholetý profesionální řidič Jan Štefánek osobní zkušenosti s krádežemi pohonných hmot nemá. A podivuje se, že to při komplikovanosti provedení zlodějům vůbec stojí za to. Dávno to dle něj není tak snadné jako v 90. letech. „Dneska přece musí navrtat nádrž, nemá to vypouštěcí ventil jako stodvacítka. A plížit se s akuvrtačkou po parkovišti – nechápu. Snad se to ještě vyplácí u kamionů, kam má zloděj snadnější přístup a nabere 200 litrů, ne 20 jako z osobáku.“

iModerní auta bez vypouštěcích ventilů jsou pro zloděje oříškem

Zloději jsou sofistikovaní, uvádí dále TN. „Nechodí už s kanystry po parkovištích. Mají místo toho třeba igelitové pytle, do kterých vypustí pohonné hmoty,“ objasňuje pro TN dopravní expert Jan Pechout. ,,Tahle sranda je nebezpečná věc, benzín hodně rychle hoří. Stačí malá jiskřička a je požár minimálně toho jednoho auta a velká újma na zdraví. Pokud to dotyčný vůbec přežije,“ upozornil dále pro TN automechanik Petr Krištof.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články