Čechům se musí snížit důchody, je to nutné, míní experti

Důchody v poslední době prakticky pouze rostly. Dokonce tolik, že to někteří ekonomové považují za dlouhodobě neudržitelné.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Začíná se otevřeně hovořit o tom, že v brzké době by mohlo dojít ke změně parametrů valorizace důchodů, psal o tom web České důchody. Současné rychlé navyšování kvůli vysoké inflaci je totiž neudržitelné. V letošním roce se očekává, že důchodový systém bude v minusu o více než 82 miliard korun, dodávají České důchody.

Jasno bude v únoru

Seniorům se peníze přidávaly několikrát. Od ledna 2023 se například začalo vyplácet takzvané výchovné ve výši 500 korun. Nárok na něj má ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu, psal o tom web Ministerstva práce a sociálních věcí. Automaticky tak výchovné dostanou například ty ženy, které už důchod pobírají. Zrušení výchovného kvůli rozpočtovému deficitu však už dříve kabinetu navrhli experti z Národní ekonomické rady vlády spolu s úpravou valorizací důchodů. Informoval o tom web Novinky.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Z dat České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že ke konci loňského července byla průměrná výše důchodu 17 299 korun. Většina penzistů ale této výše nedosahuje

O kolik a kdy letos mimořádně znovu kvůli inflaci vzrostou penze, bude mít ministerstvo práce jasno v únoru. Informoval o tom web České noviny. Navýšení by se mohlo u průměrného starobního důchodu pohybovat od léta podle současných očekávání v průměru od 750 do 1000 korun. Záviset bude hlavně na lednovém růstu cen. Mimořádně vláda penze zvedá tehdy, pokud růst cen za sledované období, tedy od posledního přidání, přesáhl pět procent, připomíná web České noviny.

Měly by se vyřešit nesrovnalosti

Ministr Jurečka už dříve naznačil, že chystané změny by mohly reflektovat také určitou nespravedlnost mimořádné valorizace, píše web České důchody. O míru inflace se tak zvyšuje pouze procentní výměra důchodů, a ne základní výměra, která je pro všechny stejná. Výrazně se tak vždy navyšují vyšší důchody.

iZdroj fotografie: abcMedia
Češi rekordně omezují své nakupování. Nikoli nutně částku, kterou za nákupy utrácí, ale počet pořízeného zboží a služeb

Na tuto nesrovnalost upozornila také Národní ekonomická rada vlády ve své analýze a situaci ilustrovala na už proběhlé mimořádné valorizaci v září loňského roku. Je tak jasné, že podle rad expertů z Národní ekonomické rady je stávající systém neúnosný a některým Čechům je tak nutné na penzích ubrat.

Je možné, že v budoucnu dojde ke změně valorizačního schématu. Například loni se vyplácelo chodit do důchodu dříve a lidé v takovém případě dostali vyšší důchody, než ti, kteří počkali do řádného termínu odchodu do důchodu. To by se samozřejmě mělo změnit,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Protože mám nízký důchod a jsem sama, přidávání se mi samozřejmě líbí. Pomůže mi i ta pětistovka. Doufám, že to tak bude dál pokračovat,“ řekla Událostem paní Marie Čechová z Tišnova.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem