Bývalá polní nemocnice stála Bulovku 90 milionů. Stát se k proplacení nákladů nemá

Polní nemocnice měla být řešením v době pandemie. Nepřijala však ani jednoho pacienta a Bulovka stále čeká na proplacení desítek milionů.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Letňanech se v nejhorším období pandemie vystavila polní nemocnice, která ale nikdy nebyla použita. Její výstavba však stála necelých 90 milionů korun a zaplatila je kasa Fakultní nemocnice Bulovky. Peníze však měly být později proplacené ministerstvem zdravotnictví, ale to k tomu ještě nedošlo. Vedení nemocnice tak řeší celou situaci s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), který se připravuje na uzavření kauzy. 
S penězi počítáme, bez toho to nepůjde

Na slib Pražská Bulovka čeká bez výsledku již několik měsíců. Ministerstvo financí však stále odmítá požadovanou částku v řádu desítek milionů proplatit. Hlava ministerstva zdravotnictví Adam Vojtěch se však k situací staví čelem. Vyžádal si všechny dokumenty od předchozích ministrů a počítá s tím, že Bulovka slíbené peníze dostane. Mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch ale oznámil, že by nemocnice měla hradit náklady kvůli smlouvě ze svého rozpočtu. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Mluvčí taky dodal, že se nemocnice musí obrátit na zřizovatele polní nemocnice, což bylo v tu dobu ministerstvo zdravotnictví. Ačkoliv ale vedení Bulovky vsázelo na výměnu ministra, stále světlo na konci tunelu nevidí„Nyní to dáme na vládu a budeme čekat, jak dopadne další kolo. Jinak to v zásadě nejde,“ popsal situaci vedoucí Bulovky Kvaček. Ke kauze se zatím premiér Andrej Babiš (za ANO) nevyjádřil a tak nezbývá než čekat. 

Někdo to prostě zaplatit musí

Pro Bulovku je to veliká částka. V případě, že by peníze nikdo neproplatil, muselo by vedení udělat velké škrty v rozpočtu. Již nyní si stěžují, že nedošlo k realizaci řadě důležitých věcí. Ministr zdravotnictví se však podle jeho slov snaží žádosti o peníze vyhovět, protože je mu jasné, že to někdo zaplatit musí. Postoj ministerstva financí však Kvaček nechápe. „Máme nějaký plán rekonstrukcí, nákupů přístrojů a tak dále. To bychom museli radikálně revidovat, kdybychom peníze nedostali,“ popsal.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zřízení polní nemocnice vyšlo Bulovku na 88,2 milionů korun. Kvaček také dodal, že žádal o ukončení tohoto projektu již v prosinci, protože to byly vyhozené peníze. Stále však počítá s tím, že se nemocnici peníze vrátí zpět. Letňanskou polní nemocnici navíc začala prověřovat policie. Podezřívá jí Národní centrála proti organizovanému zločinu z nevyjasněných věcí a detektivové si již vyžádali některé dokumenty.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 233 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely