Ceny bytů raketově stoupají, někde podražily až o 36 %. Bude někdy konec?

Nemovitosti jsou stále v kurzu a jejich hodnota roste až neuvěřitelně rychle, například v Praze koupíte byt průměrně za 82 tisíc korun.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spolu s inflací, tedy znehodnocování měny, rostou ceny produktů a zboží v obchodech, nicméně i na trhu nemovitostí můžete každoročně očekávat nárůst. Pozemek či dům může svou hodnotou za rok několikanásobně překonat inflaci, byty na tom nejsou nijak jinak. Konkrétně jednotky v panelácích nebývale zdražily, je o ně enormní zájem.
Průměrně připlatíte o 19,5 % více než loni

Průměrná cena panelákového bytu činila koncem února 38 452 korun za metr čtvereční, to v celorepublikovém průměru znamená zdražení o 19,5 % za jeden rok. Ceny však nerostly ve všech krajích stejným tempem, největší skok zaznamenal Plzeňský kraj, v němž stoupla cena takovýchto bytů o 36,5 procenta, to znamená nárůst o více než třetinu původní ceny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ceny za byty v panelácích stouply více než v ostatních domech.

Za tímto regionem se drží s velkým odstupem kraj Jihomoravský se zdražením o 26,9 % a Moravskoslezský, v němž došlo k nárůstu o 26,4 %. Všude se však nemovitostem tolik nedařilo, například v Karlovarském kraji, kde došlo k nejnižšímu podražení, se ceny panelákových bytů zvýšily jen o 8,6 %, což je však stále hodnota téměř 3x převyšující inflaci.
Kde koupíte nejlevnější byt?

Je očekávatelné, že se jednotky v panelácích v různých městech neprodávají za stejnou cenu. Nejlevněji si pořídíte byt v Ústeckém kraji při ceně 17 491 korun za metr čtvereční, poté v Karlovarském za 18 728 a následně v Moravskoslezském, kde už je bydlení dražší, konkrétně za 24 636 korun za metr čtvereční obyvatelné plochy bytu v panelovém domě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejedná se pouze o komunistický přežitek, paneláky se staví i dnes.

Naopak nejdražší bydlení nalezte v Praze, zde činí průměrná cena za metr čtvereční 82 313 korun českých. Na druhém místě však není Středočeský kraj, jak by si leckdo mohl myslet, ten se umístil až jako třetí s cenou 43 959 korun za metr. Druhé místo obsadil kraj Jihomoravský, kde koupíte panelákový byt průměrně za 58 195 korun za jeden metr čtvereční.

66 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 272 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě