Zdražování: Účet může vyskočit i o deset tisíc | Události247.cz

Česko čeká extrémní zdražování. Vzhůru šplhají ceny pečiva i energií. Odhad ekonomů ohledně zvýšení výdajů nepotěší nejen seniory

Na dramatický růst cen zareagovaly některé země Evropské unie. Ve Francii posílá vláda domácnostem příspěvek cca 3 800 korun, ve Španělsku snížili daň z ceny elektřiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ekonomové varují před dalším extrémním zdražováním v následujících měsících. Bude zřejmě horší, než se čekalo. Dramaticky rostou ceny elektřiny, zemního plynu, pohonných hmot, ale také třeba pečiva a dalšího zboží. Ceny nerostou jen v Česku, ale v celé Evropě. V srpnu vzrostly spotřebitelské ceny ve srovnání s předchozím měsícem v šestadvaceti zemích Evropské unie.
Účet se může zvýšit i o 10 tisíc korun

Míra inflace stoupla na nejvyšší hodnotu za posledních téměř deset let. Dvojnásobně od začátku roku v unii zdražila silová elektřina, cena plynu se zvedla dokonce o 150 procent. „Plyn zdražil, protože jsou prázdné zásobníky plynu v Evropě a je to proto, že Rusko se snaží plynovou politikou vyjednat lepší přijetí plynovodu Nord Stream,“ řekl v televizi Nova ekonom Jiří Nožička.

Příčin rostoucích cen je víc. Zdražují se emisní povolenky. Nad Severním mořem, kde jsou lány větrných elektráren, nefoukal vítr. Elektřinu od příštího roku přestanou produkovat německé jaderné elektrárny. Očekává se tak velký výpadek, jako je roční spotřeba elektrické energie v celé České republice. Dodavatelé energií zdraží podle ekonomů v průměru o 20 procent. „Účet se může navýšit klidně i o 10 tisíc korun a více,“ vysvětlil v televizi ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Inflace se v druhé polovině roku zvýší

Inflace v zemích EU meziměsíčně stoupla z 2,5 na 3,2 procenta. Právě zdražení pohonných hmot bude mít vliv na celé odvětví průmyslu. Barel ropy stál 37 dolarů před deseti měsíci, nyní je to dvojnásobek. „Přeprava vzrostla čtyřnásobně, energie o 100 procent, bohužel výrobky budou dražší,“ řekl televizi ředitel Batist Medical Tomáš Mertlík. Třeba pečivo má zdražit až o 30 procent. Ekonomiku zabrzdila dvouletá stagnace kvůli pandemii koronaviru.

Na dramatický vývoj cen zareagovaly některé země EU. Ve Francii posílá vláda domácnostem příspěvek asi 3 800 korun, ve Španělsku snížili daň z ceny elektřiny. Premiér Andrej Babiš jen řekl, že udělá maximum, aby se ceny energií nezvyšovaly. Podle letní prognózy České národní banky se inflace v druhé polovině roku zvýší výrazně nad horní hranici tolerančního pásma. „K tomu povede zrychlení růstu cen potravin při nadále vysoké jádrové inflaci a silné dynamice cen pohonných hmot,“ uvedl ředitel sekce měnové politiky ČNB Petr Král.

Zdroj: Twitter / Český rozhlas Plus, Twitter / ČNB

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 536 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím